Poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Miriam Lexmann (EĽS/KDH), ktorá obsadila mandát po zaujatí tzv. brexitového miesta, získala členstvo v troch výboroch. Angažovať sa bude v domácej i zahraničnej politike.

Podľa europoslankyne sú dôležitými aj otázky dynamiky pracovného trhu vzhľadom na digitalizáciu a umelú inteligenciu. Obsadenie pozície v EMPL vníma ako najlepšiu reakciu na množiace sa podnety, s ktorými sa na ňu občania v predošlých mesiacoch obracali.
Na medzinárodnú politiku, ktorej sa Miriam Lexmann venuje dlhodobo a v ostatnom čase aj ako expertka KDH, sa bude europoslankyňa sústrediť v rámci Výboru EP pre zahraničnú politiku (AFET). Výbor odobruje zahraničnopolitické iniciatívy Európskej komisie a dotvára podobu zahraničnej politiky EÚ. Pôsobí v ňom spolu šesť slovenských europoslancov, Lexmann však ako prvá získala plnoprávne členstvo. “Okrem iného by som chcela prispieť k tomu, aby bola politika Európskej únie principiálnejšia vo vzťahu k tretím krajinám. Len to povedie k riešeniam bezpečnostných otázok, ako sú napríklad boj proti terorizmu, kybernetická bezpečnosť, otázky migrácie, prenasledovania ľudí pre vierovyznanie, vojnových konfliktov a ďalšie,” priblížila poslankyňa, ktorá je v EP od 1. februára.
Ako náhradníčka bola Lexmann zaradená do podvýboru EP pre bezpečnosť a obranu (SEDE). V ňom je jediným spomedzi slovenských zástupcov v europarlamente.
Miriam Lexmann v minulosti pôsobila v Rade Európy či ako poradkyňa v Európskom parlamente, naposledy bola riaditeľkou Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli.