internet
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Internet vlani používalo už 83 % Slovákov

BRATISLAVA – Využívanie internetu na Slovensku v posledných rokoch výrazne stúplo. Kým ešte v roku 2007 využilo internet počas posledných troch mesiacov iba 53 % Slovákov, vlani už tento podiel podľa aktuálnych dát európskeho štatistického úradu Eurostat predstavoval 83 %.

Oproti priemeru Európskej únie tak zaostávame už iba o štyri percentuálne body. Ako dopĺňa analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková, najvyššie využívanie internetu na Slovensku je vo vekovej kategórii 16- až 19-ročných, kde dosahuje až 99 %. Naopak, zo seniorov vo veku 65 až 74 rokov využíva internet iba niečo vyše tretina.

V rámci Európskej únie až 89 % ľudí využívalo vlani internet na hľadanie informácií o službách a tovaroch. Nasledovalo posielanie a prijímanie elektronickej pošty s podielom 75 % a sociálne siete so 67 %. Viac ako polovica ľudí využíva internet aj na bankové služby. „Na Slovensku sa využívanie internetu veľmi nelíši od európskeho priemeru. Za posledné tri mesiace využili sociálne siete dve tretiny ľudí, ale do popredia sa dostávajú aj videohovory,“ dodala Buchláková.

Vlani pritom najviac v Európskej únii využívali internet Švédi s podielom 98 % a najmenej Bulhari so 68 %. V porovnaní s okolitými krajinami je na tom Slovensko vo využívaní internetu lepšie ako Maďarsko či Poľsko. „Na Slovensku má pripojenie na internet 80 % domácností. Najviac internetových pripojení majú na západnom Slovensku, najmenej na strednom. Ešte pred desiatimi rokmi malo internet doma 58 % domácností,“ spresnila Buchláková.

Viac..  Ivan Štefanec: Z kyberšikany spravíme trestný čin v celej EÚ

Rovnako ako pripojenie na internet, rastie počet domácností, v ktorých členovia vlastnia smartfón. V súčasnosti ho má každý tretí Slovák. Na čele rebríčka sú severské krajiny, kde počet vlastníkov smartfónov dosahuje úroveň 93 %. Najmenej smartfónov majú v Taliansku, a to len polovica tamojších obyvateľov. V rámci krajín Európskej únie má smartfón 75 % ľudí.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

internet

Komisia určila prvý súbor veľmi veľkých online platforiem a vyhľadávačov

Európska komisia (EK) v utorok prijala prvé rozhodnutia o určení podľa aktu o digitálnych službách. …

Consent choices