Chorvatsko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Počet Slovákov v Chorvátsku klesol o polovicu, v auguste ich prišlo do krajiny zatiaľ 24-tisíc

BRATISLAVA – Počet Slovákov dovolenkujúcich v turisticky vyhľadávanom Chorvátsku je tento rok nižší ako vlani. Do krajiny pri Jadranskom mori zavítalo od 1. do 9. augusta 24-tisíc hostí zo Slovenska, čo je 50 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Od začiatku tohto roka navštívilo Chorvátsko 108-tisíc Slovákov, ktorí v krajine strávili spolu 709-tisíc nocí. Informoval o tom riaditeľ zastúpenia Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) na Slovensku Dubravko Miholić s tým, že počet slovenských jachtárov vzrástol o 8 percent.

Chorvátsko eviduje od 1. do 9. augusta celkovo viac ako jeden milión ubytovaných návštevníkov a 7,2 milióna prenocovaní, čo je približne 70 percent v porovnaní s tým istým obdobím vlaňajška. Najvyšší počet prenocovaní bol na polostrove Istria, a to 1,7 milióna, v Kvarneri 1,4 milióna, v Splitsko-Dalmatínskej a Zadarskej župe po 1,3 milióna nocľahov. Štatistiku príchodov turistov a prenocovaní v krajine v komerčnom, nekomerčnom segmente a v námornej turistike zaznamenáva systém eVisitor.

Slováci počas tohtoročného leta najviac oddychujú v chorvátskych prímorských letoviskách Crikvenica, Baška, Vodice, Zadar, Umag, Vir, Primošten, Tučepi, Novi Vinodolski a Novalja. „Na Istrii a v Kvarneri , kam prichádza najviac Slovákov, nie sú žiadne nové prípady ochorenia COVID-19, zatiaľ čo v Dalmácii je zaznamenaných 35 nových prípadov,“ uviedol Miholić. Chorvátsko je podľa zástupcu CHTZ naďalej bezpečnou destináciou s malým počtom infikovaných na COVID-19. „Všetci turisti si môžu každý deň skontrolovať situáciu podľa regiónov na webových stránkach https://www.croatiacovid19.info/ alebo na https://www.koronavirus.hr/en,“ priblížil Miholić.

Viac..  Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Chorvátsko navštevujú najmú turisti z Nemecka, Slovinska, Rakúska, Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska. „Naše reklamné a informačné kampane smerujeme neustále na tieto trhy. Chorvátsko je bezpečná a dobre pripravená turistická destinácia. S rastúcim počtom leteckých liniek sa tiež zintenzívnil cestovný ruch v južných častiach Dalmácie,“ povedal riaditeľ Chorvátskeho turistického združenia Kristjan Staničić. Napríklad, medzi Dubrovníkom a Londýnom funguje v súčasnosti 44 letov týždenne. Letné sezónne letecké spojenie so Splitom má od 19. júla aj Bratislava, linku prevádzkuje spoločnosť AirExplore dvakrát v týždni. „Je nesmierne dôležité, aby sme všetci naďalej konali zodpovedne a dodržiavali epidemiologické opatrenia, pretože v tomto okamihu je to predpoklad na realizáciu turistického ruchu v krajine,“ dodal Staničić.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices