Lexmann
Europoslankyňa Miriam Lexmann. PHOTO: © European Union-EP.

Politickí lídri vyjadrujú solidaritu s predsedom senátu parlamentu Českej republiky Milošom Vystrčilom v súvislosti s jeho oficiálnou návštevou Taiwanu

Politickí lídri demokratických krajín spoločne vyjadrili solidaritu s Milošom Vystrčilom, predsedom senátu parlamentu Českej republiky v súvislosti s jeho návštevou Taiwanu, ktorá je naplánovaná na august 2020. Spoločné vyhlásenie politikov, ktoré bolo prijaté na podnet europoslanca Alexandra Vondru (EKR, Česká republika) a europoslankyne Miriam Lexmann (EĽS, Slovenská republika), a založené na expertíze projektu MapInfluenCE, ďalej odsudzuje nátlak, ktorému predseda Miloš Vystrčil čelí zo strany Čínskej ľudovej republiky.

Návšteva Taiwanu bola pôvodne plánovná predchodcom predsedu českého senátu Vystrčila Jaroslavom Kuberom na február 2020. Návšteva tohto samosprávneho ostrova českou delegáciou by bola prvou návštevou na najvyššej politickej úrovni za posledné desaťročia. Pán Kubera však náhle zomrel v januári 2020. Krátko pred smrťou obdržal list od čínskeho veľvyslanectva v Prahe, ktorý obsahoval hrozby vrátane negatívnych dôsledkov pre tri české spoločnosti pôsobiace v Číne v prípade, že sa návšteva delegácie uskutoční. Napriek pokračujúcim snahám čínskeho veľvyslanectva v Prahe zmariť návštevu Taiwanu, novozvolený predseda senátu Miloš Vystrčil oznámil, že má v úmysle plánovú návštevu uskutočniť s poukazom na to, že pôjde o vyjadrenie rešpektu k slobode a demokracii, ku ktorým sa Česká republika hlási.

„Česká republika má právo rozvíjať ekonomickú a kultúrnu spoluprácu s Taiwanom a predseda senátu Vystrčil, ktorý je druhým najvyšším ústavným činiteľom Českej republiky, nepotrebuje povolenie Čínskej ľudovej republiky na to, aby mohol Taiwan navštíviť,“ uvádzajú politici v spoločnom vyhlásení.

Viac..  Vláda schválila programové vyhlásenie, členstvo v Európskej únii označila za nenahraditeľné

Europoslanci Lexmann a Vondra na záver uviedli: „Chceli by sme poďakovať politickým lídrom demokratických krajín za to, že vyjadrili solidaritu s predsedom senátu Vystrčilom a že podporujú nezávislé právo európskych krajín na rozvíjanie vzťahov s Taiwanov v súlade s ich národnými záujmami a spoločnými hodnotami demokracie a ochrany ľudských práv.“

O dac

Odporúčame pozrieť

Miriam Lexmann: Zmluvy o EÚ netreba meniť, tie existujúce sú dostatočné

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Budúcnosť …

Consent choices