Belgický parlament
Belgický parlament, Brusel. PHOTO: redakcia/red.

Belgický parlament si v prípade zosnulého Slováka predvolal exministra vnútra aj predstaviteľov polície

Niekdajší belgický minister vnútra Jan Jambon, bývalá šéfka federálnej polície Catherine De Bolle a jej nástupca Marc De Mesmaeker v utorok vypovedali pred belgickým parlamentom v súvislosti s úmrtím slovenského občana Jozefa Chovanca po zatknutí na letisku Charleroi v roku 2018. Pred parlamentný výbor pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti sa postavili po tom, ako sa pred dvomi týždňami objavili zábery, na ktorých jeden z policajtov v cele tlačí na hrudník spútaného muža, zatiaľ čo ďalšia policajtka hajluje.

Jambon, ktorý bol v tom čase ministrom, počas zasadnutia výboru trval na tom, že si nebol situácie vedomý a zábery z médií mu, rovnako ako jeho kabinetu, neboli známe. „Bol som šokovaný, tak ako každý druhý, keď som ich videl. Vždy to s políciou myslím dobre a budem brániť ich prácu, ale to, čo som videl na tých záberoch, je neprípustné, nevysvetliteľné a hrozné pre ich kolegov a pre celú spoločnosť,“ vyjadril sa politik, ktorého cituje spravodajská webstránka The Brussels Times.

Exminister uviedol, že spis o prípade, ktorý v súčasnosti prezentujú médiá, je iný od toho, aký dostal vo februári 2018. Vtedy dostal „neutrálnu a stručnú“ policajnú správu o policajnej intervencii s náročným zatknutím, po ktorej o pár dní nasledovalo úmrtie v nemocnici, a nespomínalo sa v nej nič o „strašných činoch“ z videa. Okrem toho Jambon podľa svojich slov nemal ďalšie informácie a ako dodal, vtedy medializované informácie u nikoho nevyvolali otázky. Jambon trval na tom, že jeho kabinet konal proaktívne, pričom uviedol, že práve on požiadal 26. februára o správu na základe žiadosti slovenského veľvyslanca a zdôraznil, že správu by inak ani nevidel.

Viac..  EÚ poskytne 125 miliónov eur na novú humanitárnu pomoc pre obyvateľov Jemenu

Bez informácií o trestných činoch minister vnútra nemôže začať disciplinárne konanie, upozornil súčasný flámsky premiér. „Vtedy som nemal tieto informácie a nemal som dôvod veriť tomu, že existovali,“ dodal.

Riaditeľka Europolu Catherine De Bolle, ktorá v čase Chovancovho úmrtia šéfovala federálnej polícii, výboru povedala, že ju o všetkých faktoch neinformovali, hoci sa tak malo stať. „Môžem len skonštatovať, že sa ku mne tieto informácie nedostali. Počítam preto s interným konaním, ktoré zistí, prečo doterajší postup nefungoval a hlavne prečo mi nikto udalosti nenahlásil,“ vyhlásila.

Nástupca De Bolle, Marc De Mesmaeker, ktorý bol vtedy vedúcim Administratívneho a technického sekretariátu, ktorý úzko spolupracoval s ministerstvom vnútra a políciou, poslancom povedal, že si svoju prácu plnil a predpokladá, že aj všetci ostatní si v súvislosti so spisom splnili svoju prácu podľa predpisov. Okrem iného tiež hovoril o internom vyšetrovaní, ktoré otvorili po zverejnení spomínaných záberov. „Rozumiem rozhorčeniu spoločnosti, výzve na rýchly trest. Vykonať profesionálne interné vyšetrovanie však znamená rešpektovať práva na obhajobu. Preberieme zodpovednosť, ale podľa pravidiel a zákona,“ vyjadril sa De Mesmaeker.

O mam

Odporúčame pozrieť

Peking kritizuje EK za vyšetrovanie čínskych výrobcov veterných turbín

Čína vyjadrila znepokojenie nad rozhodnutím Európskej komisie (EK), ktorá začala vyšetrovanie čínskych výrobcov veterných turbín. …

Consent choices