Ilustračné PHOTO: © European Union.

KORONAVÍRUS: AstraZeneca dodá do EÚ o 9 miliónov dávok vakcíny viac

Farmaceutická firma AstraZeneca súhlasila, že počas prvého štvrťroka dodá do Európskej únie (EÚ) o 9 miliónov dávok svojej vakcíny proti koronavírusu viac. V nedeľu to oznámila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Do konca marca by tak do eurobloku mala britsko-švédska spoločnosť doručiť dovedna 40 miliónov dávok. Podľa von der Leyenovej, ktorá v nedeľu telefonovala so zástupcami siedmich výrobcov vakcín, tiež AstraZeneca začne s dodávkou vakcín o týždeň skôr a rozšíri svoje výrobné kapacity v Európe.

Hoci AstraZeneca pošle do EÚ viac vakcín, 40 miliónov dávok je stále polovica toho, aký bol pôvodný plán predtým, než firma oznámila obmedzenie dodávok z dôvodu výrobných problémov. To vyvolalo spor medzi firmou a EÚ, pričom predstavitelia v Bruseli tvrdili, že sa obávajú nespravodlivého prístupu k bloku v porovnaní s ostatnými zákazníkmi, ako napríklad Spojeným kráľovstvom. Krátko po tom, čo Európska lieková agentúra schválila využitie vakcíny od firmy AstraZeneca, EK oznámila, že sprísňuje pravidlá exportu na vakcíny proti koronavírusu.

Tento krok však rozhneval Veľkú Britániu a EK musela napokon objasniť, že nové opatrenia nebudú obmedzovať dodávky vakcín vyrobených v EÚ do Severného Írska, ktorému dohoda o brexite garantuje otvorenú hranicu s blokom.

Viac..  Medzinárodný deň boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii

Únia čelí tlaku pre pomalú distribúciu vakcín, ktorú komplikujú aj obmedzené dodávky od farmaceutických firiem, zatiaľ čo štáty mimo jej územia napredujú s vakcináciou svojho obyvateľstva. Spojené kráľovstvo napríklad dosiaľ zaočkovalo 13,2 % svojej populácie, zatiaľ čo Nemecko dalo prinajmenšom jednu dávku vakcíny 2,2 % obyvateľov.

Von der Leyenová však tvrdí, že EÚ „urobila dobrý pokrok“. „Samozrejme, v súčasnosti sme v náročnej fáze,“ povedala pre nemeckého vysielateľa ZDF a dodala, že v druhom kvartáli bude dostupných viac vakcín, keď regulátori schvália ďalšie látky a rozšíri sa produkcia.

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

AstraZeneca splní podmienky zmluvy o dodávkach vakcín do EÚ

Spoločnosť AstraZeneca dodá členským štátom Európskej únie (EÚ) zostávajúce dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Splní …

Consent choices