Ilustračné PHOTO: © European Union.

AstraZeneca splní podmienky zmluvy o dodávkach vakcín do EÚ

Spoločnosť AstraZeneca dodá členským štátom Európskej únie (EÚ) zostávajúce dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Splní tak podmienky dohody o predbežnom nákupe, ktorú s EÚ uzavrela 27. augusta 2020. Informovala o tom v piatok Európska komisia (EK). Splnením zmluvných podmienok sa zároveň končí spor na Súdnom dvore v Bruseli.

Dnešná dohoda o urovnaní zaručuje dodanie zvyšných 200 miliónov dávok vakcín proti COVID-19 spoločnosťou AstraZeneca do EÚ. Hoci sme tento týždeň dosiahli dôležitý míľnik 70 percent úplného zaočkovania dospelej populácie EÚ, medzi jednotlivými členskými štátmi sú značné rozdiely v miere zaočkovanosti a ďalšia dostupnosť vakcín, vrátane vakcín od spoločnosti AstraZeneca, je naďalej kľúčová,“ uviedla európska komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová.

AstraZeneca do konca druhého štvrťroka dodala EÚ približne 100 miliónov dávok vakcíny. Dohoda o urovnaní ju zaväzuje dodať do konca roka 2021 ďalších 135 miliónov dávok a následne 65 miliónov dávok do konca marca 2022. Celkový počet dodaných dávok tak dosiahne 300 miliónov, ako bolo zmluvne dohodnuté.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EIB, EK a Gatesovci chcú každoročne ochrániť 370 miliónov detí pred detskou obrnou

Európska komisia, Európska investičná banka a Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov oznámili založenie nového finančného …

Consent choices