Ilustračné PHOTO: FB MZSR

Rezort zdravotníctva odmieta, že by sa znehodnotilo niekoľko stoviek dávok vakcíny

Ministerstvo zdravotníctva odmieta, že by sa na Slovensku znehodnotilo niekoľko stoviek dávok vakcíny Comirnaty. Pri zabezpečení striekačiek a ihiel pre aplikovanie šiestej dávky vakcíny Comirnaty, naopak, postupovalo rýchlo. Dalo pokyn nemocniciam na nákup ihiel a striekačiek minulý rok podľa usmernenia výrobcu vakcíny. Nemocnice si na základe zadania zaobstarali najvýhodnejšie ihly a striekačky v dostatočnom množstve. Ako ďalej informovala Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu zdravotníctva, Comirnaty ako vakcína na prevenciu ochorenia COVID-19 bola registrovaná v Európskej únii 21. decembra 2020. O zmenu v registrácii v počte dávok z jednej liekovky pritom požiadal výrobca Európsku liekovú agentúru začiatkom nového roka.

V prípade, ak jedna ampulka obsahuje viac ako jednu dávku vakcíny, jej obsah musí byť vždy väčší ako súčet všetkých dávok. To znamená, že v každej liekovke musí byť objem vakcíny v nadbytku. Pri každej dávke sa počíta so stratami pri plnení injekcie a ďalších krokoch spojených s aplikáciou vakcíny. Podľa ministerstva pre získanie šiestich dávok z jednej injekčnej liekovky sa musia používať injekčné striekačky a ihly s malým mŕtvym priestorom. „Ak bola v ampulkách po rozriedení zostatková tekutina, nie je možné ju považovať za dávku. Ide o štandardný postup výrobcu pri napĺňaní liekovky s väčším objemom pre zabezpečenie dostatku vakcíny pre jej účinnosť, bezpečnosť a ochranu zdravia pacienta,“ dodala Zuzana Eliášová.

Podľa rezortu zdravotníctva zmenu v počte dávok, a to z päť na šesť dávok vakcíny Comirnaty, schválila Európska lieková agentúra 8. januára, no podmienila ho novou špecifikáciou ihiel a striekačiek s malým mŕtvym priestorom. Problém s nákupom týchto materiálov, najmä striekačiek, hlásia vakcinačné centrá viacerých krajín sveta, konkrétne napríklad Nemecko, Švajčiarsko, Španielsko, Francúzsko, či USA, kde naďalej z jednej liekovky očkujú, podľa prvotného usmernenia výrobcu Comirnaty, len päť dávok.

Viac..  Monitor vzdelávania a odbornej prípravy Európskej komisie za rok 2023

Slovenské vakcinačné centrá majú potrebné ihly a striekačky pre šesťdávkové očkovanie k dispozícii. Keďže ide o iný a drahší typ striekačiek a ihiel, začiatkom januára ich väčšina nemocníc nemala v dostatočnom množstve. Ešte v deň, ako bola schválená zmena dávkovania Comirnaty, zaslalo ministerstvo všetkým vakcinačným centrám túto informáciu a poučilo ich o povinnosti aplikácie šiestich dávok vakcíny v čo najkratšom čase. Nemocnice obstarali potrebné striekačky a ihly. V niekoľkých prípadoch však pre vysoký dopyt na trhu museli na dodanie materiálu čakať dlhšie.

Ministerstvo zdravotníctva preveruje postup nemocníc a všetky, ktoré k téme o neaplikovaní šiestej dávky vydali stanovisko, boli kontaktované. Ministerstvo zdravotníctva zároveň preveruje informáciu, či v nemocniciach zabezpečili dostatočný počet ihiel a striekačiek potrebných pre očkovanie.

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

simecka

M. Šimečka: Dozrel čas zverejniť audit Ministerstva zdravotníctva

V súvislosti s ohrozením peňazí z Plánu obnovy dočasne poverený premiér Heger prisľúbil na ministerstve …

Consent choices