Budaj Caputova
Ján Budaj a Zuzana Čaputová (7. júla 2020) Zdroj: FB Zuzany Čaputovej.

Prezidentka: Pandémia poukázala na úzku previazanosť človeka s prírodou

Počas stále trvajúcej pandémie koronavírusu sa pre nás príroda stala útočiskom, v ktorom sme hľadali povzbudenie a ešte viac sme si uvedomili previazanosť s ňou. Pri príležitosti dnešného Dňa Zeme to vo svojom profile na sociálnej sieti napísala prezidentka Zuzana Čaputová. Počas potuliek lesom však podľa hlavy štátu mnoho z nás nenatrafilo len na krásy prírody, ale aj na príklady ľudskej bezohľadnosti voči nej.

„Na ceste von z tejto krízy a pri obnove ekonomiky bude dôležité myslieť aj na to, aby transformácia, ktorá nás čaká, bola zelená, inovujúca a vo vzťahu k prírode nebola len návratom do starých koľají,” zdôraznila prezidentka. V tejto súvislosti je podľa vlastných slov rada, že zelená agenda bude dôležitou súčasťou Plánu obnovy a plánované investície pomôžu znížiť emisie a vytvoriť lepšie a zdravšie životné prostredie.

Pre dosiahnutie skutočných zmien v oblasti ochrany životného prostredia je podľa Čaputovej potrebná individuálna zodpovednosť, ako aj zodpovednosť štátov a ich vlád. „Slovensko sa hlási k spoločným cieľom EÚ byť do roku 2050 klimaticky neutrálne a do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 55 percent,” zdôraznila prezidentka s tým, že dôležitým krokom na tejto ceste je aj dosiahnutá dohoda európskych inštitúcií na finálnej podobe Klimatického zákona. Ten totiž záväzky znížiť emisie aj právne ukotví. „Nejde však len o záväzky krajín. Pridať by sa mal každý jednotlivec či spoločenstvo,” vyhlásila hlava štátu. Dodala, že naše terajšie činy voči planéte budú práve tie, ktorými nás ďalšia generácia bude hodnotiť o 10 až 20 rokov.

Viac..  Členské krajiny EÚ prijali nariadenie o obnove prírody

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

Čaputová v Európskom parlamente vyzvala Slovákov na účasť v eurovoľbách

Slováci by mali využiť svoje právo a možnosť, a začiatkom júna ísť hlasovať vo voľbách …

Consent choices