Europska unia

Verejný dlh Európskej únie v druhom štvrťroku medzikvartálne klesol

Verejný dlh eurozóny v závere druhého kvartálu tohto roka klesol na 98,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 100 percent HDP v závere prvého štvrťroku. V rámci celej Európskej únie (EÚ) sa verejný dlh znížil na 90,9 percenta z úrovne 92,4 percenta HDP. Medziročne však verejný dlh eurozóny v závere druhého štvrťroka stúpol z úrovne 94,4 percenta HDP a v rámci celej EÚ sa zvýšil z úrovne 87,2 percenta HDP. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Najvyšší verejný dlh v pomere k HDP mali na konci druhého štvrťroka Grécko (207,2 %), Taliansko (156,3 %), Portugalsko (135,4 %) a Španielsko (122,8 %). Najnižší verejný dlh mali Estónsko (19,6 %), Bulharsko (24,7 %) a Luxembursko (26,2 %).

Verejný dlh Slovenska bol v závere druhého kvartálu na úrovni 61,4 percenta HDP. Slovensko však bolo krajinou EÚ s druhým najhorším medzikvartálnym vývojom verejného dlhu, keďže vzrástol o 1,3 percentuálneho bodu (pb) po Malte, ktorej verejný dlh oproti prvému štvrťroku stúpol o 2 pb. Najviac verejný dlh medzikvartálne klesol na Cypre (-9,4 pb), v Slovinsku (-5pb) a v Chorvátsku (-4 pb).

Viac..  Ch. Lagardová: Úrokové sadzby ECB zostanú pravdepodobne nejaký čas nezmenené

Medziročne verejný dlh Slovenska k záveru druhého kvartálu stúpol o 1,5 pb. Najviac sa medziročne zvýšil v Grécku (15,9 pb), Španielsku (12,5 pb) a na Malte (10,8 pb). Medziročný pokles verejného dlhu dosiahli Írsko (-3,1 pb), Dánsko (-1,5 pb) a Holandsko (-0,8 pb).

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca: Moje programové srdcovky do eurovolieb

Včera sme schválili nové európske fiškálne pravidlá. Považujem to za premárnenú príležitosť. Súčasné fiškálne pravidlá …

Consent choices