pole víno
PHOTO: Ilustračné, European Union 2021.

Produkcia vína v tomto hospodárskom roku v EÚ podľa odhadov klesne o 13 percent

Produkcia vína v Európskej únii, vrátane muštu, klesne v tomto hospodárskom roku o 147 miliónov hektolitrov. Je to o 13 percent menej ako v hospodárskom roku 2020, čo je pokles o 23 miliónov hektolitrov. Hospodársky rok 2021 pritom trvá od jesene 2021 do jari 2022. Vyplýva to z odhadov poľnohospodárskej úrody, ktoré poskytli členské štáty Európskej únie pre Európsku komisiu. Tá konštatuje, že nepriaznivé poveternostné udalosti na jar a v lete roka 2021, ktoré sa striedajú od mrazu po povodne a navyše sa prelínajú s chorobami viniča, mali veľmi negatívny vplyv na úrodu vína v .

S odhadovanou produkciou 44,5 milióna hektolitrov, čo je pokles o 9 percent, by Taliansko zostalo najväčším výrobcom v . Nasledovalo by Španielsko s produkciou 39 miliónov hektolitrov a poklesom o 15 percent a Francúzsko s produkciou 33,3 milióna hektolitrov a znížením o 27 percent. Výroba týchto troch členských štátov, ktoré predstavujú takmer 80 percent výroby , sa v roku 2021 odhaduje na 117 miliónov hektolitrov, čo predstavuje pokles o 23 miliónov hektolitrov, resp. o 17 percent, v porovnaní s ich výrobou v hospodárskom roku 2020.

Viac..  EÚ20˸ Lídri sa zišli na summite v októbri 2002, odporučili prijať SR v roku 2004

Niektoré členské štáty východnej Európy – Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a aj Slovensko, hoci produkujú výrazne menšie objemy ako západné krajiny, vykazujú podľa eurokomisie stúpajúci trend. V prípade Slovenska sa očakáva medziročný rast produkcie o 3 percentá.

O redakcia/SITA

Odporúčame pozrieť

EU, komisia

Komisia posilňuje systém zemepisných označení s cieľom udržať vysokú kvalitu a ochranu

Európska komisia prijala svoj návrh prepracovať systém zemepisných označení vína, liehovín a poľnohospodárskych výrobkov. Nové opatrenia …

Consent choices