automobily, eCall
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Predaj áut v EÚ dosiahol uplynulý mesiac rekordné minimum, dôvodom je nedostatok mikročipov

Predaj áut v Európe dosiahol v októbri rekordné minimum v dôsledku nedostatku mikročipov. Referuje o tom web euronews.com s odvolaním sa na informácie Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA), podľa ktorého registrácie nových osobných áut v Európskej únii uplynulý mesiac klesli o 30 %.

„Dovedna 665 001 predaných kusov v celom regióne za mesiac október predstavuje najslabší výsledok z hľadiska množstva od začiatku zaznamenávania,“ uvádza sa vo vyhlásení ACEA. Najväčšie európske trhy s automobilmi zaznamenali dvojciferné percentuálne straty. V Taliansku poklesol predaj áut o 35,7 %, v Nemecku o 34,9 %, vo Francúzsku o 30,7 % a v Španielsku o 20,5 %. Na väčšine týchto trhov, s výnimkou Nemecka, zostal dopyt stabilný.

Október je štvrtý mesiac po sebe, v ktorom štatistika predaja áut zamierila nadol. Nedávny nedostatok mikročipov vážne narušil dodávateľský reťazec automobilového priemyslu, čo ho prinútilo obmedziť výrobu. Tieto polovodiče sa používajú v asistenčných systémoch vozidla a počítačovom riadení motora. Nedostatok čipov sa začal minulý rok po zatvorení tovární v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19. Po opätovnom spustení výrobných liniek bol zvýšený dopyt po technologických zariadeniach, čo vytvorilo tlak na dodávky polovodičov.

Viac..  Eugen Jurzyca: Chýba nám analýza nákladov a prínosov pomoci pre Ukrajinu

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

automobily, eCall

Európske automobilky pravdepodobne stratia podiel na globálnom trhu

Európsky automobilový priemysel pravdepodobne stratí podiel na globálnom trhu, z čoho budú profitovať konkurenti z …

Consent choices