Ilustračné PHOTO: © European Union.

Eurobarometer: Slováci podporujú euro, nástroj SURE aj Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti

Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra Európskej komisie je podpora eura zo strany verejnosti silná a stabilná. Väčšina respondentov (78 %) v celej eurozóne je presvedčená, že euro je dobré pre EÚ. S týmto výrokom sa stotožňuje aj 81 % opýtaných Slovákov. Okrem toho 69 % z európskych a 73 % slovenských respondentov považuje euro za pozitívne pre svoju vlastnú krajinu. 

Tieto výsledky poukazujú na druhú najvyššiu podporu eura od začiatku ročných prieskumov v roku 2002. Aktuálneho prieskumu sa zúčastnilo 17 662 respondentov z 19 členských štátov eurozóny v období od 25. októbra do 9. novembra 2021. Z výsledkov vyplýva aj silná podpora pre európsky nástroj dočasnej podpory na zmiernenie rizík nezamestnanosti v núdzovej situácii (SURE), pričom väčšina respondentov (EÚ 82 %, SK 78 %) súhlasilo s tým, že je dôležité poskytovať úvery s cieľom pomôcť členským štátom udržať ľudí v zamestnaní. 

Viac..  Komisia navrhuje nové opatrenia zamerané na zručnosti a talenty

Podobne 75 % zo Slovenska pozitívne vníma finančnú podporu poskytovanú z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.  Zároveň, však 84 % úplne alebo čiastočne súhlasí s tým, že na zlepšenie výkonnosti slovenskej ekonomiky sú potrebné významné reformy. A napokon, 65 % európskych respondentov sa vyslovilo za zrušenie jedno- a dvojcentových mincí prostredníctvom povinného zaokrúhľovania konečného súčtu nákupov na najbližších päť centov.

O mam

Odporúčame pozrieť

elektromobil

Automobilky v EÚ žiadajú väčšiu podporu elektromobility

Výrobcovia automobilov v Európskej únii (EÚ) žiadajú väčšiu podporu elektromobility. Potrebné je rozšíriť nákupné stimuly, …

Consent choices