vlajka
PHOTO: © European Union.

EÚ a krajiny Východného partnerstva sa zaviazali k prehĺbeniu vzťahov

Lídri Európskej únie (EÚ) sa stretli s piatimi niekdajšími sovietskymi republikami z Východného partnerstva, s ktorými sa zaviazali k prehĺbeniu vzťahov. Ako sa uvádza v záverečnej deklarácii samitu, jeho zámerom bolo potvrdiť „silný záväzok účastníkov k nášmu strategickému, ambicióznemu a perspektívnemu“ partnerstvu založenému na „spoločných základných hodnotách“. Tridsaťdva zúčastnených krajín tiež uviedlo, že „sú viazané naším spoločným odhodlaním ďalej posilňovať demokraciu a právny štát v našich spoločnostiach“.

Únia oznámila, že východným krajinám ponúkne ekonomický a investičný plán v objeme 2,3 miliardy eur, ktorý by podľa nej mohol pritiahnuť do regiónu verejné a súkromné investície až do výšky 17 miliárd eur. EÚ tiež zdôraznila potrebu „diferenciácie“, čím uznala, že niektoré zo šestice krajín v partnerstve môžu byť schopné rýchlejšie prehĺbiť svoje vzťahy s euroblokom. Napríklad Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina majú dohody o voľnom obchode, ktoré zmierňujú clá a iné prekážky k európskeho obchodu.

Východné partnerstvo EÚ zahŕňa Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajinu. Samit sa však konal bez účasti bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý ho bojkotoval pre sankcie, ktoré na jeho režim uvalila EÚ pre podvod pri vlaňajších prezidentských voľbách a následný násilný záťah proti demonštrantom. Na mieste, kde by bol usadený, bola len bieloruská vlajka. „V miestnosti bola prázdna stolička a dúfam, že túto stoličku čoskoro obsadí legitímny, demokraticky zvolený bieloruský líder,“ vyjadrila sa predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Viac..  Tri frakcie EP budú blokovať členov Patriotov do parlamentných výborov

Samit sa konal v čase intenzívnejšieho napätia s Ruskom, ktoré s väčšinou krajín v partnerstve susedí. V deklarácii, ktorú účastníci samitu vydali po päťhodinových rokovaniach v Bruseli, však Rusko nespomínajú, hoci Moskva je proti tomu, aby spomenutých šesť krajín bolo v partnerstve prehlbujúcom vzťahy s európskou dvadsaťsedmičkou.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ navýšila program na podporu očkovania v krajinách Východného partnerstva

Európska únia (EÚ) pokračuje v podpore očkovania v partnerských krajinách. Európska komisia (EK) v utorok …

Consent choices