hajsel
Robert Hajše, europoslanec /SD/. PHOTO: European Union 2021.

Robert Hajšel o roku 2021: EÚ dokázala veľa dôležitého, ale nepodarilo sa jej posilniť svoje geopolitické postavenie vo svete

Európskej únii sa v roku 2021 podarilo urobiť veľa dôležitých krokov v boji proti pandémii koronavírusu a klimatickým zmenám, ale únia zároveň  stále nedokázala dostatočne posilniť svoje geopolitické postavenie vo svete a autonómiu v kriticky dôležitých oblastiach priemyslu a energie. Európskej komisii sa dokonca dostalo diplomatického poníženia, keď jej predsedníčku Ursulu von der Leyen na rokovaniach EÚ s Tureckom v Ankare usadili na bok od hlavného rokovacieho stola. Schválenie tzv. kovid pasov v rekordne krátkom čase vyslalo pozitívny signál o schopnosti európskych inštitúcií reagovať rýchlo a účinne. Smutné už je, že koncom roka začali viaceré štáty narábať s týmito kovid osvedčeniami nekoordinovane a niektoré pristúpili k diskriminačným opatreniam voči neočkovaným, čomu sme sa aj v europarlamente pri schvaľovaní kovid pasov snažili zabrániť.  EÚ zabezpečila dosť vakcín na úspešný priebeh vakcinácie, ktorá síce nie je jedinou, ale isto najrýchlejšou cestou k utlmeniu koronavírusu, lenže miera očkovanosti je vinou zlyhania národných vlád v niektorých štátoch, vrátane Slovenska vo vakcinačnej kampani veľmi nízkou. Ja ako hlavný vyjednávač za socialistov a demokratov v europarlamente sa teším, že sa nám podarilo tesne pred Vianocami vyjednať s členskými štátmi konečnú podobu legislatívy, ktorá existujúci voľný roaming nielen predĺži, ale ešte viac skvalitní.

Dôležitá legislatíva a výzvy

Keďže únia čelí viacerým výzvam, od ktorých zvládnutia závisí, akými silnými a akcieschopnými budeme v nasledujúcich rokoch a desaťročiach, aj dôležitých legislatívnych opatrení je viac. V prvom rade treba zvládnuť obnovu koronakrízou utlmenej ekonomiky.  Aj Slovensko má vďaka ponúkajúcim sa  miliardám z plánu obnovy a  z tradičných eurofondov  bezprecedentnú šancu posunúť sa k modernejšej, zelenšej a technologicky vyspelejšej ekonomike, pričom všetko je v rukách vlády.  Ak chce EÚ hrať dôležitejšiu úlohu vo svete, musí tvrdšie popracovať na posilňovaní strategickej autonómie nielen v oblasti zahraničnej politiky a obrany, ale aj v zabezpečení kriticky dôležitých surovín. V europarlamente bude v roku 2022 prioritou prerokovanie a schvaľovanie konkrétnych krokov v dekarbonizácii priemyslu, dopravy a bývania, obsiahnutých v balíku známom ako Fit for 55. Je mi cťou, že za jeden z tohto tuctu návrhov a to za revíziu zdaňovania energetických  produktov budem ako hlavný spravodajca vo svojom výbore zodpovedať ja, pričom sa tu, ako aj  v ďalších opatreniach budem snažiť o utlmenie negatívnych sociálnych dopadov zelenej transformácie na našich občanov. Dúfam, že sa v budúcom roku konečne dočkáme účinných liekov na kovid a takisto upgradovanej verzie vakcíny, ktorá bude už účinnejšia aj na nové varianty koronavírusu.

Viac..  Správa o stave únie: reakcie slovenských europoslancov

O red

Odporúčame pozrieť

Robert Hajšel: Mali by sme podporovať vývoz ukrajinského obilia do štátov severnej Afriky, nie do EÚ

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices