vlajky
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Verejný dlh EÚ v treťom kvartáli klesol, z krajín únie je na tom najhoršie Grécko

Verejný dlh eurozóny k záveru tretieho kvartálu minulého roka klesol na 97,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 98,3 percenta HDP v závere druhého štvrťroka. V rámci celej Európskej únie (EÚ) sa verejný dlh znížil na 90,1 percenta HDP z 90,9 percenta HDP. Slovenský verejný dlh však v závere tretieho kvartálu stúpol na 61,1 percenta HDP z hodnoty 61 percent HDP na konci druhého štvrťroku. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Najvyšší verejný dlh v rámci EÚ mali na konci tretieho kvartálu Grécko (200,7 % HDP), Taliansko (155,3 %), Portugalsko (130,5 %) a Španielsko (121,8 %). Najnižší verejný dlh mali Estónsko (19,6 % HDP), Bulharsko (24,2 %) a Luxembursko (25,3 %).

V porovnaní s druhým štvrťrokom 2021 verejný dlh siedmich štátov EÚ v treťom kvartáli stúpol a verejný dlh 22 krajín klesol. Najviac sa zvýšil v Maďarsku, a to o 2,9 percentuálneho bodu (pb), Francúzsku (1,5 pb) a Rumunsku (1,1 pb). Najvýraznejšie klesol verejný dlh Grécka (-6,6 pb), Portugalska (-4,9 pb) a Chorvátska (-3,7 pb).

Viac..  Aktivita v súkromnom sektore eurozóny klesla najprudšie takmer za tri roky

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca: Na budúce krízy sa najlepšie pripravíme znížením verejného dlhu

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices