Výbor EP pre energetiku a priemysel dnes veľkou väčšinou hlasov schválil revíziu smernice o zdaňovaní elektriny a ďalších energetických produktov predkladanú spravodajcom Robertom Hajšelom (S-D), ktorá určuje jasnú prioritu čistej energii, definuje výnimky zo zdanenia pre obnoviteľné zdroje a predovšetkým výnimky pre sociálne zraniteľných a chudobou ohrozených občanov počas nevyhnutného prechodného obdobia.
Revízia zdaňovania energií je súčasťou známeho klimatického balíka Fit for 55, o ktorom sa teraz rokuje tak v europarlamente, ako aj v Rade medzi členskými štátmi. Revíziu si vyžaduje aj to, že platná legislatíva nielenže vôbec nedáva do popredia obnoviteľné zdroje, ale dokonca daňovo favorizuje fosílne palivá. Hajšel ďalej objasnil, že ide o zdaňovanie konečnej spotreby, t.j. dane uvalenej na konečného užívateľa. „Logika zelenej transformácie diktuje, že čím sú zdroje zelenšie, tým musia byť zdaňované menej a čím znečisťujúcejšie, tým ich treba zdaniť výraznejšie. Inak ani výrobcovia, ani distribútori a už vôbec nie koneční užívatelia sa nebudú namáhať s prechodom napríklad od uhlia k peletkám alebo od plynu k teplovzdušnému čerpadlu,“ ilustroval hlavný spravodajca.
Podľa neho ale štartovacie pozície v jednotlivých krajinách a sektoroch ekonomiky sú veľmi rozdielne, ako rozdielnou je aj existujúca infraštruktúra a Európa musí urobiť všetko pre to, aby prechod na zelenšie zdroje nezaplatili iba občania. „Pomáhať musí štát, pomáhať ale musí aj Európa a to nielen eurofondami, ale aj vhodnou daňovou legislatívou a zavádzaním rôznych prechodných období a výnimiek na ochranu tých najzraniteľnejších, ako aj ustanovením povinných sociálnych kompenzácií,“ povedal.
Hlavnému spravodajcovi výboru sa podarilo presadiť aj návrh európskej definície energetickej chudoby, v ktorej podľa neho žije minimálne pätina Slovákov. „Keďže táto chudoba nie je u nás, ani v niektorých iných krajinách presne definovaná, my sme aj s kolegami z iných výborov a z rôznych štátov presadili presnejšiu európsku definíciu energetickej chudoby, vrátane rizika spadnutia do nej a to aj zavedením kvantitatívnych kritérií,“ povedal a dodal, že revízia navrhuje aj zavedenie procesu monitorovania vývoja energetickej chudoby v celej EÚ. „Členské štáty EÚ by mali vyššie výnosy z daní použiť aj na sociálne kompenzácie, ale nijako sa to nemonitoruje a nevieme, na čom sme,“ odôvodnil Hajšel fakt, že výborom schválená revízia navrhuje zaviesť povinnosť vlád jasne reportovať, akým spôsobom boli tieto peniaze použité v prospech dorovnávania sociálnych nerovnostíspôsobených zmenenými daňovými sadzbami na jednotlivé zdroje energie.