LGBTI, dúhová vlajka na Berlaymonte v Bruseli. PHOTO: © European Union 2022

Vyhlásenie Zastúpenia EK na Slovensku k tragickej udalosti v Bratislave

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku vyjadruje hlbokú sústrasť rodinám a blízkym obetí streľby na Zámockej ulici v Bratislave.

Dúfal som, že za touto hroznou vraždou nestojí nenávisť k inakosti. Všetko naznačuje, že moja najhoršia obava sa naplní. Všetci sme iní, odlišujeme sa rôzne: vekom, pohlavím, orientáciou, názormi, a našou úlohou je sa navzájom tolerovať a správať sa k sebe s úctou a rešpektom. Žiaľ, musím konštatovať, že nenávisť k inakosti je v našej spoločnosti často živená aj politickým diskurzom. To sa musí zmeniť, aby sme spolu vytvorili spoločnosť pevne stojacu na demokratických hodnotách a princípoch,“ uviedol Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Ak sa preukáže, že motívom, ktorý je predmetom vyšetrovania polície, bola nenávisť voči LGBTIQ komunite a v jej dôsledku prišli o život dvaja mladí ľudia, ide o jasné porušenie základných práv a hodnôt Európskej únie.

Nenávisť bude vždy nenávisťou, nikto by sa nemal stať jej obeťou. Inakosť nie je dôvodom na perzekúciu. Nenávisť podkopáva samotné základy fungovania pluralitnej a demokratickej spoločnosti a oslabuje vzájomné pochopenie a rešpekt rozmanitosti. Akákoľvek forma diskriminácie, či už na základe pohlavia, rasového alebo etnického pôvodu, náboženstva alebo viery, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie, je na základe Zmluvy o fungovaní Európskej únie zakázaná.

Viac..  Prezident: SR sa nebude báť hovoriť v EÚ a NATO suverénnym hlasom

Bojovať proti nenávistným prejavom a trestným činom by sme však nemali len preto, že je to ukotvené v zmluvách, mala by to byť prirodzená súčasť nášho hodnotového nastavenia vychádzajúceho zo zdravého rozumu a ľudskosti. Nenávisť a neznášanlivosť sú totiž jasnými protikladmi úcty k ľudskej dôstojnosti a rešpektu voči základným ľudským právam.

O mam

Odporúčame pozrieť

Na streľbu v Prahe reagujú európski predstavitelia

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v reakcii na štvrtkovú streľbu v Prahe …

Consent choices