Ilustračné PHOTO: © European Union.

Prieskum: Európania sa cítia sebavedomí pri spravovaní svojich osobných financií

Celkovo 86 % Európanov tvrdí, že sa cítia sebavedomí pri spravovaní svojich osobných financií a 73 % je sebavedomých pri internetovom bankovníctve. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometra o vzťahu Európanov so svetom finančných služieb, najmä vzhľadom na jeho neustále narastajúcu digitalizáciu a rozvoj udržateľného financovania. Výsledky prieskumu na svojej webstránke zverejnila Európska komisia, ktorá poukazuje, že výsledky sa v jednotlivých členských štátoch, na základe pohlaví, veku a úrovni vzdelania líšia, čo poukazuje na potrebu neustálej pozornosti finančnej gramotnosti.

Výsledky prieskumu ukazujú určitý pokrok vo využívaní jednotného trhu pre retailové finančné služby. Spomedzi respondentov s bežným účtom má 12 % bežný účet v inom členskom štáte, čo je nárast v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom Eurobarometra v roku 2016, hoci výsledky sa v jednotlivých krajinách líšia.

Medzi tri hlavné zdroje informácií Európanov o ich osobných financiách patria odporúčania od finančných poradcov, porovnávania špecializovaných produktov a odporúčania priateľov alebo rodiny. Len 5 % Európanov využíva na prijímanie finančných rozhodnutí informácie zo sociálnych médií a influencerov.

Približne každý piaty Európan uvádza porušenie jeho finančných práv, a to napríklad pri otváraní bankového účtu, platbách alebo čerpaní pôžičky. Spomedzi takýchto respondentov 42 % nepodalo sťažnosť, čo podľa eurokomisie môže viesť k výzve na zlepšenie kanálov na presadzovania práv občanov.

Väčšina Európanov podľa prieskumu využíva digitálne finančné služby ako webstránky a mobilné aplikácie. Frekvencia používania sa však naprieč štátmi líši. Väčšina respondentov tiež nemá veľký problém vybrať si peniaze v oblasti, kde žijú, hoci aj tu sú výsledky značne odlišné v závislosti od členského štátu.

Viac..  Komisia odporúča nové opatrenia týkajúce sa rakoviny, ktorej možno predchádzať očkovaním

Viac ako každý tretí Európan počul o diskusiách o digitálnom eure, hoci väčšina z nich priznala, že im nie je celkom jasné, čo tie diskusie znamenajú. Zhruba šesť z desiatich Európanov by o tom chcela vedieť viac.

Pre Európanov sú dôležité aj udržateľné financie. Viac ako šesť z desiatich Európanov považuje za dôležité, aby ich úspory a investície nefinancovali ekonomické aktivity, ktoré majú negatívny vplyv na planétu. Avšak, len 34 % vie, či sú ich súkromné úspory a investície investované do udržateľných ekonomických aktivít, a 29 % dostáva informácie o vplyve finančných produktov alebo služieb na udržateľnosť. To podľa Komisie poukazuje na potrebu užívateľsky prístupnejších informácií pre spotrebiteľov, aby sa mohli informovane rozhodovať.

Prieskum Eurobarometra je založený na odpovediach na 16 otázok od 27 862 Európanov zo všetkých členských štátov Európskej únie.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

bankomat

Novinky v bankovníctve: Platby v eurách budú banky prevádzať do niekoľkých sekúnd

Ak pošlete prevodom svoje peniaze niekomu na účet, stáva sa, že platba sa mu pripíše …

Consent choices