Európania sú znepokojení vplyvom, ktorý má znečistenie ovzdušia na zdravie a životné prostredie. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometer, podľa ktorého si väčšina občanov EÚ tiež myslí, že priemysel, verejné orgány i zamestnávatelia musia robiť viac na zlepšenie kvality ovzdušia.
„Respondenti jednoznačne uprednostňujú medzinárodný alebo európsky prístup k zlepšovaniu kvality ovzdušia a veľká väčšina respondentov, ktorí počuli o normách EÚ v oblasti kvality ovzdušia, tvrdí, že by sa mali sprísniť,“ uvádza sa v správe na webe Európskej komisie.
Komisár pre životné prostredie, oceány a rybárstvo Virginijus Sinkevičius poukázal na to, že ľudia, ktorí žijú v mestách, trpia astmou alebo žijú v blízkosti priemyselných závodov, sú znepokojení a žiadajú EÚ, aby konala. „Komisia pôjde v tejto súvislosti príkladom prostredníctvom ambiciózneho návrhu na sprísnenie noriem EÚ v oblasti kvality ovzdušia,“ poznamenal.
Väčšina Európanov si myslí, že zdravotné problémy, ako sú choroby dýchacích ciest (89 %), astma (88 %) a kardiovaskulárne choroby, sú v ich krajinách vážnymi problémami, ktoré sú spôsobené znečistením ovzdušia. Takmer polovica respondentov zastáva názor, že kvalita ovzdušia sa za ostatných desať rokov zhoršila (47 %). Tento percentuálny podiel však predstavuje 11-bodový pokles od roku 2019.
Väčšina Európanov si myslí, že veľké priemyselné zariadenia, výrobcovia energie z fosílnych palív, verejné orgány a zamestnávatelia nevyvíjajú dostatočné úsilie na podporu dobrej kvality ovzdušia. Veľká väčšina Európanov si tiež myslí, že znečistenie ovzdušia by sa malo riešiť na medzinárodnej úrovni (65 %), potom na európskej a vnútroštátnej úrovni (v oboch prípadoch 42 %) a až nakoniec na regionálnej alebo miestnej úrovni (32 %).
Z prieskumu Eurobarometra vyplýva, že občanom chýbajú informácie o problémoch s kvalitou ovzdušia v ich krajine. Väčšina Európanov má stále málo informácií o existujúcich normách EÚ v oblasti kvality ovzdušia, keďže o nich počula len menšina respondentov (27 %).
Ako to vidia Slováci:
Ø 43 % Slovákov si myslí, že kvalita ovzdušia sa za posledných 10 rokov zhoršila (v EÚ27 je tohto názoru 47 % respondentov).
Ø O štandardoch kvality ovzdušia EÚ už počulo 23 % Slovákov (v EÚ27 je to 27 %).
Ø 82 % Slovákov zastáva názor, podľa ktorého by sa mali posilniť súčasné štandardy kvality ovzdušia EÚ (v EÚ27 si to myslí 67 % opýtaných).
Ø O problémoch s kvalitou ovzdušia sa, podobne ako v prípade celoúnijných výsledkov, cíti dobre informovaných 35 % Slovákov.
Ø Viac ako polovica Slovákov (53 %) nahradila staršie energeticky náročné spotrebiče novšími s lepším hodnotením energetickej úspornosti (v EÚ27 je to 40 %).
Ø Približne 46 % Slovákov často uprednostňuje verejnú dopravu, bicykel alebo chôdzu pred použitím auta.
Ø 31 % Slovákov by uvítalo zavedenie prísnejšej legislatívy v oblasti kvality ovzdušia.