Hojsik
Europoslanec Martin Hojsík. PHOTO: © European Union-EP.

M. Hojsík: Koalícia premrhala rok, podávame návrh na sprísnenie používania nebezpečnej pyrotechniky

hojsíkVláda aj parlament premrhali rok, ktorý mali na prípravu sprísnenia používania pyrotechniky. Silvestrovské oslavy sú za rohom a koalícia napriek sľubom nedokázala vypočuť hlas vyše 43-tisíc ľudí, ktorí jasne vyjadrili, že súčasná situácia s pyrotechnikou je neúnosná.

Na petíciu ešte v januári tohto roka nepriamo zareagovali ako minister Budaj, tak aj predseda výboru pre životné prostredie a poľnohospodárstvo poslanec Karahuta verejnými prísľubmi pripraviť a prijať zákon obmedzujúci používanie pyrotechniky širokou verejnosťou. Hnutie Progresívne Slovensko na príprave zmeny legislatívy spolupracovalo v rámci pracovnej skupiny pre ochranu zvierat. Cez leto vyzvalo jej predsedu Karahutu, na predloženie novely zákona, ktorý bol vypracovaný pracovnou skupinou.

Jaroslav Karahuta na našu výzvu nezareagoval a zákon do parlamentu nepredložil. „Nemôžeme si dovoliť viac čakať. Do parlamentu podávame vlastný legislatívny návrh regulujúci používanie zábavnej pyrotechniky, na ktorom sme spolupracovali s organizáciou Zvierací ombudsman. Verejnosť aj ľudia, ktorí podporili našu výzvu potrebujú vedieť, že na ich hlase záleží a téma regulácie zábavnej pyrotechniky ostáva pre nás dôležitou,“ odôvodnil návrh Martin Hojsík, europoslanec Progresívneho Slovenska. „Teraz sa ukáže ako vážne mysleli predstavitelia vládnej koalície svoje verejné prísľuby,“ dodal.

Viac..  EÚ: V roku 2022 opäť došlo k nárastu antimikrobiálnej rezistencie

Zákon by podľa hnutia pomohol zásadne znížiť negatívne dopady používania zábavnej pyrotechniky, najmä stres a zranenia zvierat, ohrozenie zdravia ľudí a znečistenie životného prostredia. „Návrh obsahuje úplny zákaz používania a predaja petárd ako najnebezpečnejšieho druhu pyrotechniky a sprísnenie používania ohňostrojov v okolí nemocníc, domovov sociálnych služieb či zvieracích útulkov, jednoducho všade, kde by mohol spôsobiť ujmu zraniteľným skupinám,“ vyjadrila sa Tamara Stohlová, odborníčka na životné prostredie PS, ktorá výzvu s Hojsíkom spoluiniciovala.

O mam

Consent choices