mobil
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Za porušovanie pravidiel EÚ o ochrane súkromia, uložili aplikácii WhatsApp pokutu 5,5 milióna

Írski regulátori vo štvrtok uložili pokutu komunikačnej aplikácii WhatsApp za porušovanie pravidiel Európskej únie (EÚ) o ochrane súkromia. Toho sa dopustila tým, že nútila používateľov súhlasiť s tým, aby sa ich osobné údaje mohli použiť na poskytovanie „zlepšení služieb a zabezpečenia“. Pokuta od írskej Komisie pre ochranu údajov (DPC) je vo výške 5,5 milióna eur.

Už skôr počas januára DPC pokutovala spoločnosť Meta, ktorá vlastní WhatsApp, za porušenie pravidiel o ochrane súkromia na platformách Facebook a Instagram vo výške 390 miliónov eur.

Všetky tri prípady sa datujú do mája 2018, keď v EÚ vstúpilo do platnosti Všeobecné nariadenie o ochrane údajov (GDPR). Komisia sa najprv postavila na stranu technologického giganta, ktorý má regionálne sídlo v Dubline, no mnohé ďalšie dozorné orgány v EÚ na ochranu údajov však namietali proti jej návrhom rozhodnutí a ona bol nútená ich zrušiť a udeliť prísnejšie tresty. Vo svojom konečnom rozhodnutí v prípade WhatsAppu komisia nariadila spoločnosti, aby do šiestich mesiacov zosúladila svoje operácie spracovania údajov s pravidlami ochrany súkromia EÚ. WhatsApp sa plánuje voči rozhodnutiu odvolať.

Viac..  Summit EÚ: Úspešní nominanti na najvyššie pozície nemali jednomyseľnú podporu

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

elektromobil

Čínske automobilky vyzvali EÚ, aby opravila svoje zistenia o elektromobiloch

Clá Európskej únie (EÚ) na elektrické vozidlá vyrábané v Číne porušujú globálne obchodné pravidlá a …

Consent choices