Nebo, oblaky, vzduch. PHOTO: © European Union 2022

Únia podniká kroky k znižovaniu emisií látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu

Európska únia predstavila vyššie ambície smerom k znižovaniu emisií. Poslanci Európskeho parlamentu vo výbore pre životné prostredie v stredu prijali stanovisko k ďalšiemu znižovaniu emisií látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu, v súlade s Európskou zelenou dohodou a medzinárodnými dohodami. Europarlament o tom informoval v tlačovej správe.

Zákonodarcovia podporili návrh Komisie, ktorý potvrdzuje, že výroba, predaj, používanie, dovoz a vývoz látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu nie sú povolené. Prísne výnimky sa predpokladajú pre používanie látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu na výrobu iných chemikálií, ako tzv. suroviny.

Podľa prijatého textu však poslanci Európskeho parlamentu zavádzajú mechanizmus priebežného preskúmania, do 1. januára 2025 a potom každého dva a pol roka, v ktorom sa vyžaduje, aby Komisia posúdila dostupnosť alternatív pre látky poškodzujúce ozónovú vrstvu používané ako východiskové suroviny a navrhla opatrenia na ďalšie obmedzenie alebo postupné zrušenie takýchto použití, ak také alternatívy existujú.

Viac..  R. Hajšel: Z EURÓPSKEJ PODPORY VODÍKA MÔŽE ŤAŽIŤ AJ SLOVENSKO

S cieľom zlepšiť kontrolu a monitorovanie látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu, ako aj znížiť potenciálne nepriaznivé vplyvy na životné prostredie a zdravie, poslanci Európskeho parlamentu chcú, aby sa pravidlá týkajúce sa únikov a registrácie v systéme udeľovania licencií rozšírili na všetky látky poškodzujúce ozónovú vrstvu, na ktoré sa vzťahujú právne predpisy EÚ, vrátane tých, na ktoré sa vzťahuje Montrealský protokol o látkach poškodzujúcich ozónovú vrstvu Zeme z roku 1987.

O mam

Odporúčame pozrieť

bilcik

Vladimír Bilčík: Potrebujeme vyslať jasný signál výrobcom, aby už nepoužívali freón

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Parlament …

Consent choices