Bisfenol A. PHOTO: © European Union 2018

EÚ navrhuje 20.000 krát prísnejší limit na toxický Bisfenol A nájdený aj v detskom oblečení na Slovensku

Na základe odporúčaní vedcov a verejnej konzultácii navrhol Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) 20.000 násobné sprísnenie prípustného denného príjmu (TDI) Bisfenolu A. Chemikália je spájaná s rakovinou, neplodnosťou, cukrovkou či obezitou. Bisfenol A je pritom bežne prítomný aj vo výrobkoch na Slovensku, ako potvrdilo testovanie, ktoré si dal vypracovať europoslanec Martin Hojsík.

Bisfenol A je už dlhodobo pod odborným aj verejným drobnohľadom. V minulosti bol totiž nájdený napríklad v kojeneckých fľašiach, nakoľko sa používa aj pri výrobe polykarbonátu. Nie je to však jeho jediné použitie.  „Na Slovensku som kúpil 21 predovšetkým odevných výrobkov a poslal na testovanie do laboratória Institutu pro testování a certifikaci v Zlíne. Viac ako každý druhý výrobok obsahoval Bisfenol A, vrátane textilných výrobkov pre deti,“  hovorí Martin Hojsík, podpredseda Progresívneho Slovenska.

V testovacej vzorke boli dve potravinové konzervy a 19 textilných výrobkov. V rámci textilu laboratória testovali 14 detských ponožiek, troje dámske pančuchové nohavice, pár dámskeho športového oblečenia. Z 19 textilných výrobkov až 12 obsahovalo látku Bisfenol A. „Vyberali sme oblečenie, ktoré sa bežne kupuje a je vystavené priamemu kontaktu s kožou. V praxi to znamená, že potenciálni používatelia týchto textílií mohli výhľadovo byť v bezprostrednom kontakte s touto škodlivou chemikáliou,“ pokračuje Martin Hojsík.

Viac..  Pápež František poslal list Čaputovej, modlí sa za uzdravenie Fica

EFSA na základe nových vedeckých poznatkov o negatívnych účinkoch Bisfenolu A na ľudské zdravie a po odbornej a verejnej konzultácii navrhla Európskej komisii a členským štátom sprísnenie TDI na 0,2 nanogramu (0.2 miliardtiny gramu) na kilogram ľudskej váhy na deň. To je 20 000 krát prísnejší limit ako doteraz. O definitívnom prijatí nového limitu budú teraz rozhodovať členské štáty.  „Očakávam, že slovenská vláda sprísnenie na európskej úrovni podporí. Ochrana zdravia nás všetkých, predovšetkým detí musí byť jasným postojom,“ podotkol Hojsík. „Aj v mojom tele našiel test Medzinárodnej endokrinologickej spoločnosti Bisfenol A. Tento problém sa týka každého,“ dodal europoslanec.

Európsky parlament sa v súčasnosti zaoberá novelou legislatívy o označovaní chemikálií a poslanec Hojsík je spravodajcom frakcie Renew Europe.

O mam

Odporúčame pozrieť

Martin Hojsík: V EÚ máme zákonmi chránenú vodu aj vzduch. To však neplatí pre pôdu

V EÚ máme zákonmi chránenú vodu aj vzduch. To však neplatí pre pôdu. Pôda pritom …

Consent choices