Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: European Parliament 2023.

Eugen Jurzyca: 5 poznámok k Ódorovej povinnosti predložiť vyrovnaný rozpočet

🟢 Povinnosť predložiť vyrovnaný rozpočet podľa zákona o dlhovej brzde by mal byť podľa mňa trest pre vládu, ktorá za niekoľko rokov prehajdákala niekoľko miliárd eur. Nemal by to byť trest pre úradnícku vládu, ktorá by mala za 5 mesiacov napraviť to, čo sa kazilo roky.

🟢 Vyrovnaný rozpočet pre rok 2024 nie je pre Slovensko dobrý, lebo je to ako krásna mapa vymyslenej krajiny.

🟢 Slovensko potrebuje dlhodobý plán na zvýšenie udržateľnosti verejných financií. Nechajme odborníkov robiť to, čo je treba, nie to, do čoho ich tlačia pomerne detskými argumentmi niektorí politici – “nech si Ódor zje, čo upiekol” a podobne.

🟢 Okrem dlhodobého konsolidačného plánu sa dá od úradníckej vlády žiadať, aby robila manžérske kroky, ktoré celkovo zvýšia dlhodobú udržateľnosť verejných financií a to primerane dĺžke jej mandátu.

🟢 Úradnícka vláda nemôže niesť zodpovednosť za rozpočtové diery, ktoré spôsobil parlament zákonmi.

Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/.

NRSR: Narýchlo pripravený rozpočet je podľa premiéra mrhaním kapacitami štátu

Rozpočet by sa mal pripraviť tak, aby bol najlepší pre ďalšiu vládu a nasledujúci štvorročný cyklus. Narýchlo pripravený rozpočet je mrhaním kapacitami štátu. Počas štvrtkovej Hodiny otázok na členov vlády v Národnej rade (NR) SR to uviedol premiér Ľudovít Ódor.

Reagoval tak na otázku Ondreja Dostála (SaS): „Máte ambíciu ísť až k vyrovnanému rozpočtu? Poslanec Milan Krajniak navrhuje, aby parlament zaviazal vládu predložiť návrh zákona o štátnom rozpočte do konca augusta a vytvoriť tým priestor, aby v priebehu septembra mohla prebiehať diskusia. Ako vnímate argument, že Ministerstvo financií SR z hľadiska informačného systému nie je schopné pripravovať rôzne verzie rozpočtu, teda aj vyrovnaný rozpočet a aj taký, ktorý obsahuje úsporné opatrenia?“

„Detailne pripraviť rozpočet v takom krátkom čase je náročná úloha. Každá iná vláda mala na to väčšinou deväť a pol mesiaca, za dva mesiace urobiť plnohodnotný rozpočet je náročné,“ upozornil Ódor. Zároveň predpokladá, že ďalšia vláda získa dôveru v parlamente, a tak by nebolo potrebné vynaložiť úsilie na pripravenie vyrovnaného rozpočtu.

Viac..  Katarína Roth Neveďalová: Pracujeme pre ľudí a na nich aj myslíme pri tvorbe politík. Nie na klimatické ciele, nie na kvóty

Pri súčasnej vysokej úrovni verejného dlhu sa na novú vládu, ak nezíska dôveru parlamentu, vzťahujú najprísnejšie sankcie zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Jednou z nich je povinnosť pripraviť návrh vyrovnaného rozpočtu na ďalší rok. Aj keby chcela popri tom pripraviť ďalší, realistický rozpočet s deficitom, ministerstvo financií podľa Milana Krajniaka (Sme rodina) nemôže technicky pracovať na dvoch rozpočtoch naraz. Odôvodnil tak svoj návrh na skoršie predloženie návrhu rozpočtu.
Minister financií Michal Horváth vo štvrtok počas Hodiny otázok uviedol, že rozpočtový informačný systém umožňuje zostavovanie viac verzií rozpočtu. „Zostavovanie rozpočtu je veľmi komplikovaný štruktúrovaný proces, ktorý si vyžaduje dostatočný časový priestor aj súhru všetkých článkov. Veľmi veľa ľudskej kapacity je do toho zapojenej, nielen na ministerstve financií, ale aj ostatných. Nie je to teda len o IT systéme, ale o schopnosti všetkých zúčastnených aktérov toto všetko zmanažovať,“ priblížil.

Krajniak argumentoval tým, že keď už bude vyrovnaný rozpočet v parlamente, rezort financií môže následne začať pripravovať realistickejší rozpočet. Od septembra tak môže s politikmi diskutovať o tom, aké sú predstavy jednotlivých strán o tomto rozpočte. Nová vláda, ktorá vznikne po septembrových voľbách, môže potom z parlamentu stiahnuť vyrovnaný rozpočet a do konca decembra predložiť realistickejší rozpočet, doplnil Krajniak.

(redakcia/TASR).

O red

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca: Najjednoduchšie sa mobilizujú voliči strašením. Veľa politikov to preto aj robí. VIDEO

Najjednoduchšie sa mobilizujú voliči strašením. Veľa politikov to preto aj robí. Najnovšie sa podľa Branislava …

Consent choices