Drogy, pašovanie. PHOTO: © European Union, 2020

Viaceré európske štáty požadujú spoločný prístup k boju proti pašovaniu drog

Kontajnery s ovocím dovážané loďami z Južnej Ameriky predstavujú najväčšie riziko, čo sa týka pašovania kokaínu do Európy. Zhodli sa na tom členovia koalície krajín bojujúcich proti drogovej kriminalite v Európe, ktorí sa zišli na konferencii v belgickom prístavnom meste Antverpy, informuje spravodajca TASR.

Zástupcovia koalície šiestich európskych krajín – Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Španielsko a Taliansko – sa spolu s predstaviteľmi Európskej komisie, vyšetrovateľmi a právnikmi v pondelok na mimoriadnej konferencii v Antverpách zaviazali vypracovať plán na spoločné sprísnenie kontrol v prístavoch s cieľom zastaviť tok drog do krajín EÚ. „Medzinárodné zločinecké organizácie majú množstvo dômyselných systémov a štruktúr, aby sa čo najlepšie vyhli kontrolám,“ uviedlo belgické ministerstvo vnútra. Zároveň poukázalo na to, že kľúčové osoby v dôležitých administratívnych a kontrolných funkciách sú podplácané veľkými sumami peňazí, aby umožnili prísun drog do európskych krajín.

Spravodajský server DutchNews.nl v tejto súvislosti pripomenul, že holandská ministerka spravodlivosti Dilan Yešilgözová-Zegeriusová sa už dávnejšie vyslovila za intenzívnejšiu spoluprácu európskych krajín s cieľom zastaviť „odklon drog“ z jedného prístavu do druhého, keď sa v jednej krajine sprísnia colné kontroly. To sa podľa nej zrejme stalo aj v prípade holandského Rotterdamu a belgických Antverp, ktoré sú hlavnými bránami pre pašovanie drog do Európy. V roku 2022 bolo v Antverpách zadržaných rekordných 110 ton kokaínu, v Rotterdame úrady po sprísnení pravidiel zachytili „iba“ 47 ton, čo znamená, že došlo k čiastočnému presmerovaniu dodávok do Antverp.

Viac..  Europoslanci prijali kľúčové nariadenie v boji proti sexuálnemu obťažovaniu detí

„Musíme urobiť našu časť Európy neatraktívnou (pre pašerákov drog). Musíme prelomiť mechanizmus, ktorý im prináša finančné zisky,“ uviedla holandská ministerka spravodlivosti v pondelkovom rozhovore pre televíznu stanicu NOS. Diskutované plány medzi viacerými krajinami EÚ zahŕňajú zvýšeniu počtu „prístavných policajtov“ poverených rýchlou výmenou informácií s inými prístavmi. Európske krajiny sa podľa holandskej ministerky musia dohodnúť aj na zjednodušení konfiškácií finančných prostriedkov pochádzajúcich z trestnej činnosti v rôznych daňových jurisdikciách, na zavedení „digitálnych pečatí“ na prepravných kontajneroch, ako aj na účinnejších a častejších kontrolách.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Nový plán opatrení EÚ na boj proti organizovanej trestnej činnosti a obchodovaniu s drogami

Komisia prijala plán EÚ na zintenzívnenie boja proti obchodovaniu s drogami a zločineckým sieťam, ktorý vychádza …

Consent choices