Marek Gábriš, analytik Československej obchodnej banky, a.s. PHOTO: archív ČSOB.

Analytik Gábriš z ČSOB: Ceny priemyselných výrobcov a v poľnohospodárstve

Ceny priemyselných výrobcov pre domáci tuzemský trh v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v máji klesli o -1,9 % a klesajú už tretí mesiac za sebou. V medziročnom porovnaní boli tuzemské výrobné ceny v máji vyššie o 17,1 %, pričom v apríli rástli o 14,2 %. Výrobná inflácia v tuzemsku sa teda o niečo zrýchlila. Veríme, že by malo ísť o dočasný jav, ktorý sme pozorovali už napríklad aj v januári, aj keď nie v takomto rozsahu.

Celkový výsledok ovplyvňoval najmä vysoký medziročný nárast výrobných cien v dodávkach elektriny a plynu. V máji to bol medziročný prírastok o 46 %. Inflácia vo výrobnej sfére však prudko klesá aj susednom Česku alebo v Nemecku. A aj preto sa dá predpokladať, že podobný trend v ďalších mesiacoch prevládne aj u nás.

Ceny poľnohospodárskych výrobkov boli v máji medziročne vyššie o 3,8 % a inflácia v poľnohospodárstve spomalila z aprílových 9,1 %. Na začiatku roka pritom táto „poľnohospodárska“ inflácia dosahovala takmer 35 %. Dynamicky zatiaľ rastú ešte niektoré ceny živočíšnych produktov. Naopak ceny rastlinnej prvovýroby sú medziročne o takmer 20% nižšie. Toto je tiež priaznivým signálom pre ďalší cenový vývoj poľnohospodárskych výrobkov. Dúfajme, že v ďalších mesiacoch sa tento trend potvrdí a súčasne prejaví naprieč celou výrobno – obchodnou vertikálou. A okrem iného tak prispeje aj k ďalšiemu zvoľneniu celkovej spotrebiteľskej inflácie, ktorá už teraz postupne klesá.

Viac..  F. Villeroy: Údaje o inflácii posilňujú dôveru v redukciu úrokov začiatkom júna

Zdroj: ŠÚ SR

O mam

Odporúčame pozrieť

Lagarde

Šéfka ECB je presvedčená, že inflácia je už pod kontrolou

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová „je skutočne presvedčená“, že inflácia v eurozóne je …

Consent choices