vakcina
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Eurokomisia povolila v EÚ prvú vakcínu na ochranu dojčiat pred infekciami RSV

Európska komisia (EK) oznámila, že povoľuje prvú vakcínu na ochranu dojčiat pred infekciami respiračným syncyciálnym vírusom (RSV). Informuje o tom spravodajca TASR.

Komisia spresnila, že na jednotnom európskom trhu schválila používanie vakcíny Abrysvo, prvej na ochranu dospelých vo vyššom veku a tiež dojčiat do šiestich mesiacov proti ochoreniu dolných dýchacích ciest spôsobenému respiračným syncyciálnym vírusom. Tento typ vakcín je dôležitý vzhľadom na zvýšený výskyt infekcií RSV v krajinách EÚ počas minulej zimy. Vakcína, ktorá je teraz povolená v celej EÚ, pomôže posilniť imunitnú odpoveď na vírus. Povolenie eurokomisie nasleduje po prísnom hodnotení v rámci zrýchleného hodnotiaceho mechanizmu Európskej agentúry pre lieky (EMA). Vzhľadom na to, že prevencia infekcie RSV u detí je hlavným záujmom verejného zdravia, EK urýchlila povoľovanie vakcíny.

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová v správe pre médiá pripomenula, že toto je prvá RSV vakcína schválená Úniou, ktorá chráni nielen starších dospelých, ale aj dojčatá už od narodenia. „Pred nadchádzajúcou jesennou a zimnou sezónou môže táto vakcína pomôcť predchádzať vážnym následkom RSV pre niektorých našich najzraniteľnejších občanov. Obzvlášť dôležitá je pre deti, u ktorých je RSV hlavnou príčinou hospitalizácie v EÚ,“ uviedla komisárka, ktorá povolenie vakcíny Abrysvo vníma ako ďalší úspech Európskej zdravotnej únie. Kyriakidisová zároveň ocenila, že členské štáty EÚ začnú používať túto vakcínu ako súčasť svojich národných očkovacích kampaní.

Viac..  Titul Európsky strom roku získal buk menom "Srdce záhrady"

RSV je bežný respiračný vírus, ktorý zvyčajne spôsobuje mierne príznaky podobné prechladnutiu. Väčšina ľudí sa zotaví v priebehu jedného až dvoch týždňov, ale RSV môže byť vážny u zraniteľných ľudí vrátane starších dospelých a ľudí s ochorením pľúc alebo srdca a diabetom.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Kyberšikana má byť trestným činom v celej Európskej únii

Európska ľudová strana chce presadiť, aby sa kyberšikanovanie stalo trestným činom vo všetkých členských štátoch …

Consent choices