elektronicke platby
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Euroinštitúcie sa dohodli sprístupniť okamžité platby v eurách pre občanov EÚ

Európska komisia (EK) v stredu privítala politickú dohodu dosiahnutú medzi Európskym parlamentom a Radou EÚ o jej návrhu sprístupniť okamžité platby v eurách všetkým občanom a podnikom, ktorí majú bankový účet v niektorej z krajín EÚ. Cieľom pravidiel, ktoré modernizujú nariadenie o jednotnej oblasti platieb v eurách (SEPA) z roku 2012, je zabezpečiť, aby okamžité platby v eurách boli dostupné, bezpečné a spracovávané bez prekážok v celej Únii.

Komisia spresnila, že okamžité platby ponúkajú rýchle a pohodlné riešenia pre občanov v každodenných situáciách, ako je rýchle prijímanie finančných prostriedkov v prípade núdze alebo okamžité rozdelenie zdieľaných nákladov v rôznych sociálnych prostrediach. Zlepšujú tiež riadenie peňažných tokov pre verejnú správu a podniky, najmä malé a stredné podniky, umožňujú charitatívnym organizáciám a mimovládnym organizáciám rýchly prístup k finančným prostriedkom a povzbudzujú banky, aby vyvíjali inovatívne finančné služby a produkty.

Poskytovatelia platobných služieb pre prevody v eurách budú povinní ponúkať okamžité platby všetkým svojim zákazníkom, čím sa zabezpečí, že náklady nebudú vyššie ako náklady na tradičné prevody. Tiež budú musieť overiť, či je platba odoslaná príjemcovi, ktorého určil platiteľ, a upozorniť na prípadnú chybu alebo podvod ešte pred uskutočnením transakcie. Nové pravidlá navyše zachovajú účinnosť preverovania platných sankcií prostredníctvom harmonizovaného postupu. Namiesto preverovania transakcií jednej po druhej budú poskytovatelia okamžitých platieb povinní kontrolovať svojich klientov podľa sankčných zoznamov EÚ aspoň raz denne.

Viac..  V EÚ chcú zjednotiť definíciu znásilnenia. V krajinách sú rôzne tresty za ten istý čin

Eurokomisárka pre finančné služby, finančnú stabilitu a úniu kapitálových trhov Mairead McGuinnessová v správe pre médiá uviedla, že dohoda medzi vyjednávačmi europarlamentu a členskými krajinami predstavuje významný krok v modernizácii platobných systémov v EÚ, ktorý umožní spotrebiteľom a podnikom vykonávať rýchlejšie a pohodlnejšie transakcie. „Schopnosť posielať a prijímať peniaze v priebehu niekoľkých sekúnd, bez dodatočných nákladov, umožní občanom EÚ lepšie spravovať svoje financie. Podnikom, najmä malým a stredným podnikom a obchodníkom, prináša skutočné a hmatateľné výhody, ktorí si môžu byť istí, že prostriedky, ktoré im boli prevedené, dostanú okamžite,“ uviedla McGuinnessová. Podľa jej slov dohoda medzi inštitúciami EÚ ukazuje silnú politickú vôľu a odhodlanie realizovať okamžité platby v eurách v celej EÚ.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Analýza: Eurozóna stagnuje, inflácia spomaľuje, sadzby ECB by už nemali rásť

Ekonomika eurozóny už dlhšie stagnuje. Na druhej strane, pozitívne sa vyvíja inflácia, ktorá výrazne spomaľuje. …

Consent choices