nebezpecne vyrobky
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Komisia víta predbežnú dohodu o udržateľnejších, opraviteľných a obehovejších výrobkoch

Komisia víta predbežnú dohodu o nariadení o ekodizajne udržateľných výrobkov dosiahnutú medzi Európskym parlamentom a Radou. Prispeje to k tomu, aby sa udržateľné výrobky stali novou normou v EÚ, a to tým, že sa zvýši ich trvanlivosť, efektívnejšie využívanie energie a zdrojov, umožní sa ich oprava a recyklácia, bude obsahovať menej látok vzbudzujúcich obavy a bude obsahovať viac recyklovaného obsahu. Zlepšia sa tým aj podmienky pre udržateľné výrobky na vnútornom trhu EÚ a posilní sa globálna konkurencieschopnosť podnikov ponúkajúcich udržateľné výrobky.

Zabezpečiť, aby sa udržateľné výrobky stali normou

Nový právny predpis bude vychádzať z existujúcej smernice o ekodizajne, ktorá už takmer 20 rokov úspešne stimuluje zlepšenie energetickej účinnosti výrobkov v EÚ. Umožní postupné stanovovanie výkonnostných a informačných požiadaviek pre kľúčové výrobky uvádzané na trh EÚ.

Komisia prijme a pravidelne aktualizuje zoznam výrobkov identifikovaných na základe dôkladnej analýzy a kritérií týkajúcich sa najmä cieľov EÚ v oblasti klímy, životného prostredia a energetickej efektívnosti. Týmto spôsobom Komisia zabezpečí predvídateľnosť a transparentnosť, pokiaľ ide o to, na ktoré výrobky sa bude vzťahovať.  Uprednostnia sa vysoko účinné výrobky vrátane textílií (najmä odevov a obuvi), nábytku (vrátane matracov), železa a ocele, hliníka, pneumatík, farieb, mazív a chemických látok, ako aj energeticky významných výrobkov, výrobkov IKT a inej elektroniky.

Nové požiadavky na ekodizajn presahujú rámec energetickej efektívnosti a ich cieľom bude podporiť obehovosť, okrem iného:

  • trvanlivosť, opätovná použiteľnosť, modernizovateľnosť a opraviteľnosť výrobku
  • eliminovať prítomnosť chemických látok, ktoré bránia opätovnému použitiu a recyklácii materiálov
  • energetika a efektívnosť zdrojov
  • recyklovaný obsah
  • uhlíkovú a environmentálnu stopu,
  • dostupné informácie o výrobku, najmä digitálny pas výrobku.

Nové nariadenie obsahuje aj nové opatrenia na ukončenie nehospodárnych a environmentálne škodlivých praktík ničenia nepredaných spotrebných výrobkov. Spoločnosti budú musieť prijať opatrenia na zabránenie tejto praxi a spoluzákonodarcovia zaviedli priamy zákaz ničenia nepredaných textilných a obuvníckych výrobkov s výnimkami pre malé podniky a prechodným obdobím pre stredné podniky. Časom by sa takéto zákazy mohli v prípade potreby vzťahovať aj na iné odvetvia.  Okrem toho veľké spoločnosti budú musieť každý rok zverejňovať, koľko nepredaných spotrebných výrobkov vyraďujú a prečo. Očakáva sa, že to výrazne odradí podniky od zapojenia sa do tejto praxe.

Lepšia informovanosť spotrebiteľov

Sprístupní sa viac informácií o vlastnostiach výrobkov z hľadiska udržateľnosti, a to aj prostredníctvom digitálneho pasu výrobku, ktorý pomôže spotrebiteľom a podnikom prijímať udržateľnejšie rozhodnutia o výrobkoch a pomôže orgánom zlepšiť presadzovanie právnych požiadaviek. „Pas“ bude ľahko dostupným štítkom na výrobkoch, ktorý umožní okamžitý prístup k informáciám o udržateľnosti výrobku.  Bude užitočný nielen pre spotrebiteľov, ale aj pre colné orgány a orgány dohľadu nad trhom.

Viac..  Analytik: Pokles sadzieb ECB bol očakávaný, menová politika ostáva reštriktívna

Dodatočné informácie o výrobku by sa mohli poskytovať aj prostredníctvom štítkov podobných všeobecne uznávanému energetickému štítku EÚ, ktorý je v súčasnosti zavedený pre mnohé energeticky významné výrobky, a mohli by sa použiť napríklad na zobrazenie skóre opraviteľnosti.

Ďalšie kroky

Európsky parlament a Rada budú teraz musieť formálne prijať nové nariadenie. Po prijatí nadobudne nariadenie účinnosť dvadsiatym dňom po  jeho uverejnení v úradnom vestníku. Potom sa prijme prvý pracovný plán v rámci nového nariadenia o ekodizajne udržateľných výrobkov, v ktorom sa stanoví, na ktoré výrobky by sa mali zamerať.

Súvislosti

Európska komisia 30. marca 2022 navrhla nariadenie o ekodizajne udržateľných výrobkov ako súčasť akčného plánu Komisie pre obehové hospodárstvo v rámci Európskej zelenej dohody.

Výrobky spotrebúvajú obrovské množstvo materiálov, energie a ďalších zdrojov a majú značný vplyv na životné prostredie počas celého životného cyklu – od ťažby surovín až po výrobu, prepravu, použitie a konečnú likvidáciu. Polovica celosvetových skleníkových plynov a 90 % straty biodiverzity je spôsobená ťažbou a spracovaním primárnych surovín. Medzi negatívne vplyvy na životné prostredie patrí značné vyčerpávanie zdrojov, tvorba emisií skleníkových plynov a znečistenie. Nedávna štúdia JRC ukázala, že v niekoľkých kategóriách je už tento vplyv väčší ako možnosti našej planéty alebo je k tomu blízko. EÚ musí tieto trendy okamžite zvrátiť.

Cieľom nariadenia o ekodizajne udržateľných výrobkov je urobiť z udržateľných výrobkov normu na trhu EÚ a znížiť ich celkové vplyvy na životné prostredie a klímu. Modelu „vyťažiť – vyrobiť – spotrebovať – odstrániť“ sa dá vyhnúť a veľká časť vplyvov výrobku na životné prostredie sa určuje v štádiu návrhu. Novým nariadením sa existujúci rámec pre ekodizajn rozšíri dvoma spôsobmi: po prvé, pokryť čo najširšiu škálu výrobkov; a po druhé, ak je to vhodné, rozšíriťrozsah požiadaviek, ktoré majú výrobky spĺňať.

O mam

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Europarlament podporil udržateľné a trvácne výrobky a odmietol greenwashing

Europoslanci vo štvrtok schválili návrh smernice, ktorej cieľom je zlepšiť označovanie výrobkov, zabezpečiť ich dlhšiu …

Consent choices