Robert Hajšel, europoslanec /SD/. PHOTO: © European Union 2020 - Source : EP

Europarlament schválil správu poslanca Roberta Hajšela k Európskej vodíkovej banke

Plénum europarlamentu v Štrasburgu dnes veľkou väčšinou (418/44/59) schválilo správu europoslanca Roberta Hajšela (nom. SMER) k Európskej vodíkovej banke.

Vodík môže hrať kľúčovú úlohu v dekarbonizácií priemyselných odvetví ako je napríklad výroba ocele, hnojív alebo cementu ci petrochemických výrobkov. Pre slovensky priemysel sú tieto odvetvie kľúčové a vodík im pomôže znižovať uhlíkovú stopu. „Som rád, že sa podarilo presadiť, aby že absolútnou prioritou musí byt podpora domácej produkcie vodka, na úkor dovozu z tretích krajín. Len tak prispejeme k budovaniu strategickej autonómie slovenského a európskeho priemyslu, zvyšovaniu jeho konkurencieschopnosti a vytváraniu nových kvalitných pracovných miest v priemysle na Slovensku a inde v Európe,“ uviedol Hajšel ako hlavný spravodajca europarlamentu.

Pôvodný návrh EK hovoril výhradne len o zelenom vodíku, čo by bolo pre Slovensko nevýhodné. Profitovať z európskej podpory nemôžu len veľké a pripravené krajiny ako Nemecko, Holandsko, Dánsko, Švédsko, ktoré  sú vo výrobe vodíka popredu. „Podarilo sa mi presadiť, aby sa bral do úvahy aj vodík vyrobený z jadra a zemného plynu, čo je pre Slovensko kľúčové, keďže na výrobu zeleného vodíka nemáme dostatok kapacít. Komisia tak nebude môcť v procese zanedbávať chudobnejšie státy ako je napríklad Slovensko. Trvám aj na regionálnych aukciách, ktoré zabezpečia spravodlivé rozdelenie zdrojov medzi spoločnosti vo všetkých členských štátoch,“ upresnil spravodajca Hajšel.

Viac..  Komisia schválila štátnu pomoc od siedmich členských štátov vo výške 6,9 miliardy eur na podporu vodíkovej infraštruktúry

O mam

Odporúčame pozrieť

Robert Hajšel: Nerobme ľudí ešte chudobnejšími

🚜 Rastúce protesty farmárov vo Francúzsku, Nemecku, Belgicku a už aj v Španielsku sú úplne …

Consent choices