Komisia otvára novú online diskusiu o platforme na zapojenie občanov spolu s uverejnením správy EÚ o mládeži za rok 2024 a najnovšieho prieskumu Eurobarometra o názoroch mladých ľudí.
Diskusia nadväzuje na dialógy o politike v oblasti mládeže,ktoré sa uskutočnili počas prvých 100 dní Komisie, čím sa najvýznamnejšie témy nastolené mladými ľuďmi dostali do otvorenej celoeurópskej diskusie. Táto iniciatíva prichádza v čase, keď nový prieskum Eurobarometra ukazuje, že 61 % mladých Európanov je optimistických, pokiaľ ide o budúcnosť EÚ. Šesť z desiatich (60 %) je tiež presvedčených, že EÚ má pozitívny vplyv na spoločnosť. Mladí ľudia považujú za hlavné silné stránky EÚ slobodu žiť, študovať a pracovať v inej krajine EÚ (32 %), pevné vzťahy a solidaritu medzi členskými štátmi (28 %) a záväzok EÚ k demokracii a základným hodnotám (25 %).
Komisia zároveň uverejnila aj správu EÚ o mládeži na rok 2024, ktorá poskytuje prehľad o živote mladých ľudí v EÚ a o pokroku dosiahnutom v rámci stratégie EÚ pre mládež na roky 2019 – 2027. V správe sa opätovne potvrdzuje záväzok Komisie zabezpečiť, aby hlas mladých ľudí zostal ústredným prvkom tvorby politiky EÚ. Správa obsahuje usmernenia pre ďalšie opatrenia v oblasti mládeže s cieľom podporiť angažovanosť a viac príležitostí pre mladých ľudí.
Nová online diskusia vyzýva mladých Európanov, aby formovali politiku EÚ
Dnešná nová online diskusia o platforme pre angažovanosť občanov umožní väčšiemu počtu ľudí všetkých vekových kategórií nadviazať na výmeny v rámci dialógov o politike v oblasti mládeže. Dialógy o politike v oblasti mládeže, ktoré sa každoročne začínajú ako iniciatíva, podnecujú mladých ľudí, aby vyjadrili svoje názory na politické iniciatívy EÚ prostredníctvom interakcie s komisármi a aby začlenili názory mládeže do politického programu EÚ. Teraz, keď sa táto dôležitá diskusia presunie na internet, bude môcť prispieť viac mladých ľudí.
Prieskum Eurobarometra ukazuje optimizmus mladých ľudí, ale obavy pretrvávajú
Podľa nových údajov Eurobarometra respondenti označili za najnaliehavejšie obavy o budúcnosť životné náklady (41 %) a mier a globálnu stabilitu (30 %), pričom 31 % mladých Európanov sa domnieva, že bezpečnosť a obrana by mali byť najvyššou prioritou EÚ. 38 % sa takisto domnieva, že EÚ by mala viac investovať do cenovo dostupného bývania a podpory životných nákladov.
Zatiaľ čo takmer dve tretiny (65 %) mladých Európanov sú spokojné so spôsobom fungovania demokracie v EÚ, viac ako jedna tretina (34 %) z nich považuje nepravdivé a zavádzajúce informácie za najväčšiu hrozbu pre demokraciu. 67 % mladých Európanov by malo záujem zúčastniť sa na dialógu s inými mladými Európanmi a so zástupcami EÚ o otázkach záujmu o budúcnosť EÚ.
Prieskum Eurobarometra takisto poukázal na význam online platforiem ako kľúčového zdroja informácií pre mládež, pričom platformy sociálnych médií (42 %) sú najčastejšie používanými zdrojmi správ medzi mladými Európanmi.
V správe o mládeži za rok 2024 sa načrtáva podpora EÚ pre mladých ľudí v kontexte pretrvávajúcich výziev
Správa posilňuje zistenia prieskumu Eurobarometra, pričom zdôrazňuje, že takmer 60 % mladých Európanov vníma EÚ pozitívne a viac ako 70 % mladých Európanov hlasuje.
Správa načrtáva výzvy, ktorým čelia mladí Európania, a zároveň zdôrazňuje vyvíjajúce sa politiky EÚ zamerané na zlepšenie života mladých ľudí. Nezamestnanosť mladých ľudí naďalej vyvoláva obavy na úrovni 10 % a hoci sa úroveň dosiahnutého vzdelania zlepšuje, 30 % mladých ľudí vo veku 15 rokov v EÚ zápasí so základnou matematikou a 28 % nemá digitálne zručnosti. Duševné zdravie je takisto čoraz väčšou výzvou, pričom takmer 50 % mladých ľudí uviedlo v minulom roku emocionálne alebo psychosociálne ťažkosti.
V správe sa zdôrazňujú iniciatívy na podporu občianskej angažovanosti, kvality a rovnosti vo vzdelávaní a celoživotnom vzdelávaní, rozvoja zručností pre lepšiu zamestnanosť a podpory psychosociálnej podpory a zdravého životného štýlu. Ako ďalší krok k správe EÚ o mládeži bude Komisia v rokoch 2025 – 2026 naďalej zapájať mladých ľudí a zainteresované strany do formovania budúcej stratégie EÚ pre mládež na obdobie po roku 2027.
Súvislosti
Rýchly prieskum Eurobarometra 556 sa uskutočnil od 11. do 20. februára 2025 vo všetkých 27 členských štátoch. Online rozhovory sa uskutočnili s 25 933 mladými občanmi EÚ vo veku 16 – 30 rokov.
V rámci politických usmernení, ktoré predložila predsedníčka von der Leyenová, Komisia posilňuje angažovanosť mládeže prostredníctvom viacerých iniciatív. Poradný výbor predsedu pre mládež poskytne mladým ľuďom platformu, ktorá im umožní priamo prispievať k tvorbe politík EÚ. Kontrola mládeže zo strany Komisie zabezpečí, abypolitiky EÚ zohľadňovali ich vplyv na mladých ľudí.
Európsky dialóg s mládežou – najväčšia platforma účasti mládeže na úrovni EÚ – rastie. Za posledných päť rokov sa na ňom zúčastnilo 130 000 mladých ľudí. Skupina zainteresovaných strán EÚ v oblasti mládeže uľahčí štruktúrovaný dialóg medzi mládežníckymi organizáciami, výskumnými pracovníkmi a tvorcami politík. V dňoch 27. a 28. marca sa v Bruseli uskutoční prvé stretnutie Skupiny zainteresovaných strán EÚ pre mládež, na ktorom sa zúčastní komisár Micallef.
Výsledky za Slovensko: