Úvod tohto týždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu bude venovaný aj návrhu novej smernice o energetickej hospodárnosti budov. Práve sektor budov má pritom zohrávať kľúčovú úlohu pri napĺňaní cieľov Európskej zelenej dohody v oblasti dosahovania energetických úspor a znižovania emisií skleníkových plynov.
Národné Plány obnovy a odolnosti v sebe preto obsahujú systémy podpory na uľahčenie financovania potrebných opatrení. „Ten slovenský má v rámci samostatného komponentu zameraného na obnovu budov vyčlenených viac ako pol miliardy eur na rekonštrukcie rodinných domov,“ pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová.
Vďaka týmto peniazom malo dôjsť k výraznému zrýchleniu tempa ich obnovy. „Výsledkom však je, že prvé kolo Budajových dotácií, ktoré mali pomôcť občanom pri rekonštrukciách, skončilo napriek veľkým sľubom totálnym fiaskom. Dôvodom je nesprávne nastavenie podmienok a navyše úplne odignorovali potreby najzraniteľnejších skupín obyvateľstva,“ zdôraznila europoslankyňa.
V prípade, že končiaca poverená vláda nedokáže včas tieto peniaze využiť a distribuovať ich ľuďom na opravu domov, nielenže premárni jedinečnú príležitosť, ale ohrozí aj využitie prostriedkov z Plánu obnovy ako celku. „Ak to takto pôjde ďalej, nebudú vedieť napĺňať národné ciele a následne môže dôjsť k nepreplateniu žiadostí o platbu zo strany Európskej komisie,“ uzavrela Monika Beňová.