Brusel: Lacné emisie odrádzajú firmy investovať do moderných technológií

PHOTO: Ilustračné Flickr.
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Základnou myšlienkou systému obchodovania s emisiami v EÚ je zníženie emisií skleníkových plynov vzhľadom na to, že za ne znečisťovateľ platí.  Firmy si musia nakúpiť kvóty a následne môžu vypúšťať emisie CO2 .

Od roku 2008 zaznamenala cena za tonu emisií CO2 pokles z 38 eur na 5 eur. Podľa predstaviteľov EÚ je to príliš málo na to, aby boli firmy ochotné investovať do ekologických technológií. Najbližším cieľom EÚ v tomto sektore je zriadiť stabilizačnú rezervu trhu a zvrátiť tak smerovanie investícií.

„Vytvorili sme rezervu, kam sa presunú všetky prebytky kvót na emisie, tieto sa stiahnu z trhu, na trhu tak zostane menej kvót, čím sa ich cena zvýši,“ povedal Gerben-Jan Gerbrandy zo Aliancie liberálov a demokratov za Európu.

Výbor pre životné prostredie tento mechanizmus schválil, no neočakáva sa, že bude účinný skôr ako v roku 2018. Do roku 2020 nečakám výraznejšie zmeny cien emisií  CO2, čím ale získame len málo stimulov na investície do inovácií,“ vyjadril sa Bas Eickhout zo Strany zelených.

Viac..  COP29: EÚ podporuje globálne opatrenia v oblasti klímy a presadzuje ambiciózne finančné a investičné ciele

K naplneniu tohto plánu zostáva už len presvedčiť členské štáty k zjednoteniu svojich rozdielnych názorov a dohodnúť sa s Parlamentom. Systém obchodovania s emisiami bol založený na to, aby pomohol znížiť emisie skleníkových plynov predovšetkým z priemyslu, čo by malo byť jedným z efektívnych nástrojov v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O vik

Odporúčame pozrieť

klima, globalne oteplovanie

COP 27: Európska komisia chce obmedziť globálne otepľovanie na 1,5°C

Európska komisia (EK) vyzve na 27. konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) o zmene klímy (COP27), …

Consent choices