
Po 11. septembri pribudol Europolu mandát na boj proti terorizmu. Teraz zriaďuje protiteroristickú jednotku na pomoc členských štátov EÚ.
„Potrebujeme ju, aby sme mohli sledovať financovanie teroristov, toky nezákonných zbraní a predovšetkým spravodajskú situáciu ľudí, ktorí cestujú do Sýrie, Iraku a späť,“ vysvetľuje šéf Europolu, Robert Wainwright.
Europol má aj vďaka svojim mandátom čoraz väčší a jednoduchší prístup k rôznym informáciám. Vedel napríklad, kto financuje teroristickú skupinu zodpovednú za nedávne útoky v Paríži na redakciu časopisu Charlie Hebdo. „Ten prístup je skôr operatívny ako administratívny, pretože sme v prednej línii výmeny informácií o aktuálnych prípadoch, aby sa identifikovali podozriví a mohli sme koordinovať určité akcie,“ dodáva Wainwright.
V prvých troch mesiacoch roku 2015 bolo zadržaných 154 osôb, ktoré majú spojitosť s terorizmom. Mnohí skeptici priamo z radov europoslancov však čoraz častejšie protestujú, že Europol prekračuje hranice medzinárodných právomocí a tým, čo pôvodne mala byť jeho funkcia. Podľa šéfa Europolu je pre jeho jednotky ľahšie operovať na území EÚ, pretože má lepší právny mechanizmus, expertízu a silnejšiu ochranu údajov na území EÚ ako Interpol. Medzi problematiku, ktorá je mimo právomocí Europolu, zaraďuje Wainwright aj kybernetické teroristické útoky, ktoré sú podľa neho oveľa jednoduchšie a práve Europol ich nezastrešuje.
Viac sa dozviete v priloženom videu: