internet
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Umelá inteligencia a nové médiá: Ako ovplyvňujú náš život?

V Európskom Parlamente sa tento týždeň konala prednáška o umelej inteligencii a algoritmoch. Ak budeme vedieť, ako fungujú, predídeme tak ich zneužitiu? Odpoveď nie je jednoznačná.

Útvar Európskeho parlamentu pre zhodnotenie vedeckých a technologických možností (STOA) zorganizoval prednášku s viacerými odborníkmi o tom, ako umelá inteligencia a algoritmy rozhodujú o tom, k akým informáciám sa dostaneme na internete. Zamestnanci STOA pre poslancov vypracúvajú rozličné nezávislé štúdie o dopade a využití nových technológií.

Algoritmy

Algoritmy sú súbory pravidiel a inštrukcií, ktoré slúžia na vyriešenie konkrétneho problému. Spravidla existujú ako počítačový kód. Aplikovať ich je možné vo všetkých možných oblastiach, vrátane médií a prístupu k informáciám.

Hlavným prednášajúcim bol profesor umelej inteligencie z Univerzity v Bristole Nello Cristianini, ktorý hovoril o tom, ako nám môžu algoritmy pomôcť predpovedať správanie ľudí. „Ľudské správanie môžeme jednoducho predpovedať na základe ich minulého správania. Vieme napríklad určiť, ako sa väčšina z nás bude chovať v typických situáciách. Toto sa dá samozrejme využiť pri vývoji strojov, ktoré budú imitovať správanie človeka,“ povedal.

Algoritmy vplývajú na náš každodenný život, aj keď mnoho ľudí ani len netuší, ako vlastne fungujú. Môžu byť totiž veľmi sofistikované. Niektoré však nemusia byť dostatočne objektívne – záleží od toho, akými údajmi a informáciami bolo „kŕmené.“

Potrebujeme transparentnosť

Grécka poslankyňa Eva Kailli (S&D), ktorá je zároveň aj šéfkou STOA, hovorila o tom, ako môžu algoritmy ovplyvňovať každú oblasť nášho života. Keď napríklad niečo hľadáte na Googli, vaše výsledky sa nemusia zhodovať s výsledkami niekoho iného. Aj za tým treba hľadať algoritmy. Podobne rozhodujú aj o tom, čo sa bude zobrazovať vo vašom newsfeede na Facebooku. „Ak však nevieme, ako tieto algoritmy a rozhodnutia fungujú, ako môžeme zhodnotiť ich kvalitu,“ povedala.

Viac..  Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Ďalšie výzvy

Nedostatok transparentnosti tu však nie je jediným problémom. Algoritmy so sebou prinášajú omnoho viac výziev.

 „Samotná transparentnosť nič nevyrieši, pokiaľ tu nebudeme mať ľudí, ktorí budú naozaj chápať, o čo ide,“ vysvetlil Michail Bletsas z Massachusets Institute of Technology. „Umelá inteligencia je všade, boli by ste prekvapení, kde všade sa využíva,“ dodal. Podľa neho „sme na konci technologickej revolúcie, ostáva nám už len pozbierať jednotlivé kúsky a vyťažiť z toho výsledky.“ 

Michiel Kolman z Medzinárodnej asociácie vydavateľov podotkol, že aj počítače majú svoje obmedzenia. „Stroje môžete oklamať takisto, ako viete oklamať ľudí,“ varoval.

O dac

Odporúčame pozrieť

kyberneticke utoky

Tri štáty EÚ sa dohodli na prístupe k regulovaniu umelej inteligencie

Francúzsko, Nemecko a Taliansko sa dohodli na prístupe k regulovaniu umelej inteligencie (UI), čo by …

Consent choices