Otázky, ktoré musíme začať riešiť aj na Slovensku, upozorňuje europoslankyňa Jana Žitňanská.
Europoslankyňa Jana Žitňanská (Nova, EKR) dnes zorganizovala odborný okrúhly stôl na tému “Ako pomôcť ľuďom po dlhodobej PN, rekonvalescencii a rehabilitácii znovu sa vrátiť na trh práce”. Touto témou sa bude zaoberať v najbližších týždňoch na pôde Európskeho parlamentu, kde predstaví vlastnú legislatívnu správu. Odborníci a zástupcovia vlády dnes diskutovali na tému stratégií pomoci takýmto zamestnancom a príkladov úspešnej praxe.

V súčasnosti nemáme rozvinuté nástroje, ktoré by umožňovali celostný prístup pri takomto návrate. Je preto najvyšší čas sa ním zaoberať. “Naša populácia starne, pribúda civilizačných ochorení a my musíme rozmýšľať nad tým, ako ľudí dlhodobo udržať aktívnych, ako neprichádzať o ich schopnosti, ako zabrániť ich vylúčeniu,” vysvetľuje Žitňanská.
Na diskusii sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš, generálny riaditeľ sekcie zdravia Ministerstva zdravotníctva SR, komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská, Mário Lelovský z Republikovej únie zamestnávateľov, ako aj lekári, odborníci a zástupcovia mimovládnych organizácií, ktoré predstavujú prvé lastovičky pri lepšom uplatňovaní ľudí s dočasným, alebo trvalým zdravotným znevýhodnením.
“Otvorili sme dnes veľa tém, ktoré sa v súčasnosti stávajú čoraz naliehavejšími. Musíme si uvedomiť, že potrebujeme proaktívne riešiť otázky prevencie v otázkach zdravia, nastaviť sa na to, že flexibilná práca a postupný nábeh do práce je praktická možnosť, ako môžu získať zamestnávatelia viac talentu, ale aj to, že viac pozornosti budeme venovať stresu na pracovisku a duševnému zdraviu,” hovorí Jana Žitňanská.

Účastníci okrúhleho stola sa veľmi často zhodli v spôsoboch, ktoré nám pomôžu lepšie začať. Primárna je spolupráca ministerstiev a všetkých zainteresovaných aktérov, zlepšenie komunikácie, debarierizácia pracovísk a menšia byrokracia. Zaujímavým riešením je aj uplatnenie tzv. závodných psychológov, či koučov, ktorí najmä vo veľkých firmách už dnes pomáhajú s mediáciou a riešením aj zdravotných problémov. “Prvé lastovičky sú, teraz musíme rapídne zvýšiť povedomie o nich, ako aj pritlačiť na zákonné riešenia. Som rada, že najlepšie fungujúce európske riešenia návratu do práce budeme mať možnosť odprezentovať aj na Slovensku,” uzatvára europoslankyňa.