Benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Boj proti praniu špinavých peňazí musí byť v rámci EÚ spoločnou prioritou

V oblasti boja proti legalizácii príjmov pochádzajúcich z trestnej činnosti je stále čo zlepšovať. Plénum Európskeho parlamentu (EP) sa preto bude dnes zaoberať návrhom úpravy smernice o boji proti praniu špinavých peňazí prostredníctvom trestného práva.

Boj proti praniu špinavých peňazí pritom musí byť spoločnou prioritou všetkých členských krajín Európskej únie, a to bez výnimky,“ zdôraznila poslankyňa EP Monika Beňová. Sťaženie legalizácie príjmov z trestnej činnosti má totiž rozhodujúci význam pri potláčaní terorizmu a organizovanému zločinu. Zamedzenie prístupu teroristických skupín k peniazom a prevencia sú tak nevyhnutné z hľadiska zaručenia výraznejšej podpory bezpečnosti európskych krajín a ich občanov,“ uviedla.

Cieľom navrhovanej úpravy je aj zvyšovanie efektivity justičnej spolupráce medzi členskými štátmi EÚ, nakoľko medzi nimi existuje v tejto sfére stále mnoho rozdielov. Otázky týkajúce sa obmedzovania financovania terorizmu nie sú nové a Únia má v danej oblasti viacero fungujúcich nástrojov. Vývoj a prax však ukazujú na potrebu ďalších,“ priblížila europoslankyňa.

Viac..  EÚ a Nemecko odmietli obnovenie diplomatických vzťahov so Sýriou

Súčasťou snáh je aj posilnenie uplatňovania už existujúcich právnych predpisov a noriem. Rovnako aj vyššia účinnosť ochrany oznamovateľov, ktorí nahlasujú informácie týkajúce sa prania špinavých peňazí,“ uzavrela Monika Beňová.

O dac

Odporúčame pozrieť

M. Beňová: Musíme vedieť zaistiť transparentný priebeh európskych volieb

Europoslanci sa dnes zaoberali potrebou zaistenia väčšej odolnosti voči prípadným snahám o zasahovanie a ovplyvňovanie …

Consent choices