mobil
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európsky parlament chce skoncovať s vysokou cenou hovorov v rámci EÚ

Volania v rámci EÚ budú už čoskoro lacnejšie. Nové pravidlá by mali spoločnostiam uľahčiť investície, aby Európania mohli už čoskoro využívať mobilnú sieť 5G.

Lacnejšie volania a rýchlejšie pripojenie na internet. To by mal Európanom zabezpečiť legislatívny balík o telekomunikačných službách, o ktorom sa bude budúci týždeň rokovať a hlasovať v pléne Európskeho parlamentu.

Lacnejšie a rýchlejšie

Návrh stanovuje cenové stropy na hovory a textové správy do krajín EÚ. Od 15. mája 2019 by vás minúta hovoru v rámci EÚ nemala stáť viac ako 19 a SMS viac ako 6 centov. Nová smernica by mala taktiež zjednodušiť a zvýšiť investovanie do mobilných sietí piatej generácie Od roku 2020 by tak mohli mať obyvatelia miest prístup k 5G sieťam.

Podľa spravodajkyne návrhu, španielskej sociálnej demokratky Pilar del Castillo Very by mali nové pravidlá priniesť viac transparentnosti a spoľahlivosti pre služby ako Skype a WhatsApp.

„Od poslednej revízie v roku 2009 sa trh elektronických komunikácií výrazne pretransformoval. Objavili sa na ňom noví aktéri, čo je dôsledok toho, že spotrebitelia a podniky čím ďalej tým viac využívajú dáta a pripojenie na internet. Nové aktualizované pravidlá preto rátajú aj s týmito novými aktérmi,“ hovorí poslankyňa.

Viac..  Predaj nových áut v EÚ ožil a v januári vzrástol

Ochrana spotrebiteľov a investície do sietí

Smernica má taktiež za cieľ zvýšiť ochranu užívateľov. Po novom bude napríklad oveľa ľahšie zmeniť operátora. Nové opatrenia počítajú s navýšením investícií do vysokokapacitných sietí a 5G.

„Pre Európanov to prinesie lepšie pripojenie, čo je podmienka na to, aby sme sa stali súčasťou takzvanej gigabajtovej spoločnosti. Priemysel štvrtej generácie, smart mestá, vzdelávanie, výskum a zdravotníctvo sú oblasti, kde neustále rastie dopyt po kvalitnom, rýchlom, bezpečnom a dostupnom pripojení,“ vysvetľuje Pilar del Castillo Vera.

Upozornenie na nebezpečenstvo priamo na displeji vášho telefónu

Legislatívny balík ráta aj s vytvorením varovného systému v prípade nebezpečenstva. Občania by dostali SMS správu s upozornením na mimoriadne udalosti ako napríklad teroristické útoky alebo prírodné katastrofy.

O dac

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Odhalenie špiónky aj podpora 50 miliárd eur. Europarlament zhodnotil dva roky vojny

Už sú to dva roky od agresívneho napadnutia Ukrajiny Ruskom. Toto dvojročné obdobie bilancoval už …

Consent choices