Pandémia vírusu COVID-19 ovplyvnila fungovanie zariadení dlhodobej starostlivosti, v ktorých sú mnohí klienti zaradení z pohľadu nákazy do rizikových skupín obyvateľstva. Poslanci Európskeho parlamentu sa situácii v nich a príslušným odporúčaným opatreniam venujú v rámci záverečného dňa tohto týždňového plenárneho zasadnutia.
„Pandémia koronavírusu poukázala na veľkú zraniteľnosť zariadení dlhodobej starostlivosti,“ pripomenula europoslankyňa Monika Beňová. Naprieč európskymi krajinami v nich bola doposiaľ zaznamenaná vyššia miera nákazlivosti a bohužiaľ aj úmrtnosti. Opatrenia počas pandémie by mali zaisťovať podporu pre všetky vekové skupiny, vrátane seniorov. „Rozhodujúcu úlohu v tejto oblasti zohrávajú okrem ich blízkych, predovšetkým zariadenia sociálnej a zdravotnej starostlivosti,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu.
Európska komisia odporúča situáciu v týchto zariadeniach dôsledne monitorovať, čo znamená nielen nevyhnutnosť zaistenia komplexného testovania, či už preventívneho alebo v prípade potvrdenia výskytu nákazy, ale aj pravidelného sledovania symptómov COVID-19 na dennej báze. „Komisia by mala zároveň aj v budúcnosti zabezpečiť dostatočné množstvo finančných zdrojov, aby členským štátom dokázala primerane pomôcť v zaistení bezproblémového fungovania týchto zariadení,“ uzavrela Monika Beňová.