koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Martin Klus: Pandémia COVID-19 prináša aj geopolitické zmeny, svetoví hráči to možno využijú

„Japonsko je jedným z najvýznamnejších ázijských partnerov Slovenska. Zdieľame rovnaké hodnoty a princípy, čo sa odráža aj v blízkosti našich pohľadov na aktuálne otázky medzinárodného diania. Spája nás čulý a konštruktívny politický, ekonomický aj kultúrny dialóg, k čomu výrazne prispeli aktívni japonskí veľvyslanci na Slovensku, Makoto Nakagawa, či jeho predchodca Jun Shimmi. Verím, že budúci rok prinesie útlm šírenia nákazy koronavírusom a s tým aj nové príležitosti na posilnenie slovensko-japonských vzťahov a zintenzívnenie našej spolupráce v post-pandemickom období.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus v utorok, 15. decembra 2020 v Bratislave, počas videokonferencie s parlamentným viceministrom pre zahraničné veci Japonska Satoshim Nakanishim.

Partneri diskutovali najmä o boji proti pandémii ochorenia COVID-19, ako aj rozvoji slovensko-japonských bilaterálnych vzťahov, ktorých 100. výročie si práve v roku 2020 pripomíname. „Posledné roky sa ukazuje, že úzka spolupráca s Japonskom má svoje opodstatnenie aj na úrovni Európske únie (EÚ) či Vyšehradskej skupiny (V4) a Slovensko je v maximálnej možnej miere pripravené kedykoľvek napomáhať rozvoju týchto vzťahov,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Japonský viceminister pre zahraničné veci zároveň informoval rezort diplomacie SR o aktuálnom náraste počtu prípadov nákazy koronavírusom a nových opatreniach. Osvedčenú stratégiu vlády v Tokiu v boji proti pandémii tvoria moderné technológie, testovanie a tzv. lockdown. „V súčasnosti však stále platí, že Japonsko je z pohľadu Slovenska tzv. menej rizikovou „zelenou“ krajinou, pri návrate z ktorej nie je potrebné absolvovať karanténu ani sa preukazovať negatívnym PCR testom na COVID-19,“ pripomenul Martin Klus.

Viac..  M. Beňová: Komisia by mala najskôr vedieť šetriť, až potom si pýtať ďalšie peniaze

V rámci online diskusie sa partneri dotkli aj otázky vplyvu koronakrízy na geopolitickú situáciu. Zhodli sa okrem iného na tom, že meniace sa postavenie a jednostranné aktivity niektorých svetových mocností si budú vyžadovať väčšiu obozretnosť medzinárodného spoločenstva.

Využívanie súčasnej pandémie na rozširovanie nielen ekonomického, ale aj politického či vojenského vplyvu vo viacerých regiónoch sveta, nie je v záujme krajín ako sú Japonsko a Slovensko, ktoré v medzinárodných vzťahoch preferujú východiská medzinárodného práva a multilateralizmu.

O mam

Odporúčame pozrieť

Von der Leyenová: Pandémia koronavírusu už nie je hrozbou, EÚ navždy zmenila

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová privítala oznámenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že …

Consent choices