koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Deti od 5 do 14 rokov momentálne tvoria najviac prípadov v rámci európskeho regiónu, tvrdí WHO

Európska kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v utorok uviedla, že deti od 5 do 14 rokov sú momentálne zodpovedné za najvyššiu mieru potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v regióne zahŕňajúcom Európu a Strednú Áziu.

Riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge vyhlásil, že počet prípadov a úmrtí na koronavírus sa v ostatných dvoch mesiacoch v tomto regióne viac ako zdvojnásobil, pričom dodal, že povinné očkovanie by mala byť „absolútne posledná možnosť“. Kluge zdôraznil pokračujúcu hrozbu rozšíreného delta variantu a poznamenal, že nový omikron variant dosiaľ zaznamenali v 21 štátoch v regióne, pričom dovedna je potvrdených 432 prípadov tohto variantu.

Belgický lekár a odborník na verejné zdravie zároveň vyzval krajiny, aby chránili deti a školy, keďže v regióne prudko narastá počet prípadov medzi mladými ľuďmi. Kluge dodal, že výskyt ochorenia COVID-19 je medzi malými deťmi na niektorých miestach dvakrát až trikrát rozšírenejší ako u priemernej populácie. Deti navyše zvyknú čeliť menej závažným príznakom a iba miernemu priebehu ochorenia. „Keďže sa blížia školské prázdniny, musíme tiež počítať s tým, že deti doma nakazia svojich rodičov a starých rodičov, pričom u týchto dospelých je 10-násobne vyššie riziko, že sa u nich vyvinie ťažké ochorenie, budú hospitalizovaní alebo zomrú, keď nebudú zaočkovaní,“ povedal Kluge.

Viac..  Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali na dôslednejšie uplatňovanie práv detí

Európsky región WHO je už niekoľko týždňov globálnym epicentrom pandémie. Podľa zatiaľ poslednej týždennej epidemickej správy WHO má Európa 70 % prípadov ochorenia COVID-19 a 61 % súvisiacich úmrtí.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Peter Pollák: Nerobme rozdiely medzi našimi deťmi. VIDEO

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices