Ilustračné PHOTO Zdroj: screenshot © European Union, European Council

Podľa šéfky EMA zatiaľ nie je jasné, či bude na variant omikron treba upravenú vakcínu

Situácia s ochorením COVID-19 v Európe podľa výkonnej riaditeľky Európskej liekovej agentúry (EMA) zostáva pre vysokú úroveň prenosu delta variantu koronavírusu aj rapídne šírenie variantu omikron „mimoriadne znepokojujúca“. Zatiaľ tiež podľa Emer Cookeovej nie je jasné, či bude treba upraviť vakcíny na variant omikron. „Zatiaľ neexistuje žiadna odpoveď na to, či budeme potrebovať prispôsobenú vakcínu s iným zložením, aby sme zvládli tento alebo akékoľvek iné nové varianty,“ skonštatovala šéfka EMA v utorok.

Cookeová uviedla, že EMA vydala vo februári usmernenia pre výrobcov liekov v prípade, že potrebujú zmeniť vakcíny, a zmenila legislatívu na urýchlenie hodnotenia akýchkoľvek novo upravených vakcín, ak by boli potrebné pre boj s pandémiou. „My ako regulátori si veľmi dobre uvedomujeme, že vírusy mutujú a toto je situácia, na ktorú sme z regulačného hľadiska pripravení,“ vysvetlila. Za uplynulý rok EMA odobrila pre Európsku úniu päť vakcín proti koronavírusu.

Viac..  Von der Leyenová: Pandémia koronavírusu už nie je hrozbou, EÚ navždy zmenila

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Von der Leyenová: Pandémia koronavírusu už nie je hrozbou, EÚ navždy zmenila

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová privítala oznámenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že …

Consent choices