vlajky EÚ
PHOTO: redakcia/dub.

Zhoršenie deficitu pozorujú analytici v štyroch krajinách EÚ, vrátane Slovenska

V minulom roku 2021 sa vo väčšine krajín EÚ konsolidovali verejné financie. Čiastočné ekonomické oživenie spojené s nižšou potrebou bežných výdavkov viedlo podľa analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu v Národnej banke Slovenska k zlepšeniu bilancií verejných financií vo väčšine členských štátov. Medziročné zhoršenie deficitu pozorujú analytici pri štyroch krajinách EÚ, medzi ktoré sa radí aj Slovensko. Okrem toho je to aj Bulharsko, Česko a Lotyšsko.

Vlaňajší deficit vo výške 6,2 % HDP bol spolovice tvorený výdavkami na pandémiu COVID-19, pričom k jeho zhoršeniu prispeli aj vyššie mzdové výdavky. „V porovnaní s rozpočtom verejných financií, ktorý cielil deficit na úroveň 7,4 % HDP, sme však skončili mierne lepšie,“ poznamenali analytici menového úseku. Vyššie daňové príjmy spolu s úsporami na kapitálových výdavkoch a medzispotrebe tvorili základ pre prekonanie rozpočtového cieľa. Práve konsolidácia cez nižšie investície so sebou však na dlhodobom horizonte prináša podľa analytikov riziká pre ekonomický rast.

Viac..  Ekonomika eurozóny v 3. štvrťroku klesla

Verejný dlh dosiahol vlani 63,1 % HDP. Ťahala ho najmä potreba financovania rozpočtového schodku. Slabé čerpanie EÚ fondov v porovnaní s rozpočtom verejných financií bolo podľa analytikov spôsobené hlavne nižším čerpaním kapitálových výdavkov, najmä v sektore dopravy.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Analýza: Eurozóna stagnuje, inflácia spomaľuje, sadzby ECB by už nemali rásť

Ekonomika eurozóny už dlhšie stagnuje. Na druhej strane, pozitívne sa vyvíja inflácia, ktorá výrazne spomaľuje. …

Consent choices