Dúhová vlajka, LGBTIQ. PHOTO: ©European Union 2020

Europoslanci vyzvali na boj proti nenávistným trestným činom voči LGBTIQ+ osobám

V reakcii na dvojnásobnú homofóbnu vraždu v Bratislave Parlament vo štvrtok požiadal všetky vlády EÚ, aby bojovali proti nenávistným prejavom a stíhali trestné činy z nenávisti.

Poslanci reagovali na nedávne udalosti v Bratislave, kde krajne pravicový ozbrojený radikál zavraždil dvoch mladých mužov Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča pred barom homosexuálov 12. októbra. V uznesení prijatom 447 hlasmi za, pričom 78 poslancov hlasovalo proti a 45 sa zdržalo hlasovania, poslanci odsúdili nenávisť a násilie voči „osobám na základe ich pohlavia, sexuálnej orientácie, rodovej identity alebo prejavu a pohlavných znakov na Slovensku aj v EÚ“.

V texte uznesenia sa uvádza, že zbabelý teroristický čin proti komunite LGBTIQ+ bol motivovaný krajne pravicovou ideológiou. Vyzýva slovenskú vládu, aby preukázala „skutočné odhodlanie jasne pokročiť vpred v ochrane LGBTIQ+ osôb“ a zaujala „rozhodný verejný postoj“ proti porušovaniu ich ľudských práv.

Parlament vyjadril „vážne znepokojenie nad častým používaním urážlivého, agresívneho a homofóbneho jazyka voči komunite LGBTIQ+ na Slovensku, a to aj bývalými a súčasnými členmi vlády“. Poslanci tiež vyzývajú na odmietnutie „akejkoľvek formy spolupráce s krajne pravicovými extrémistickými silami“.

Trestné činy z nenávisti v celej Európe

S odkazom na podobné trestné činy z nenávisti v Bulharsku, Chorvátsku a Litve poslanci vyjadrili hlboké znepokojenie nad „beztrestnosťou skupín zameraných proti LGBTIQ+ osobám, najmä krajne pravicových extrémistických skupín“ a dôrazne odsudzujú vlády EÚ, ktoré sa spoliehajú na „podporu krajne pravicových a ďalších politických strán neznášanlivých voči LGBTIQ+ osobám s cieľom získať prístup k moci a udržať si ju“.

Poslanci sa obávajú, že mladšie generácie „sa čoraz menej zaujímajú o dejiny fašizmu“ vrátane „nenávisti voči LGBTIQ+ osobám, etnickým menšinám a židovskému obyvateľstvu „. Z tohto dôvodu zdôrazňujú, že je potrebné, aby školské osnovy venovali väčší priestor učeniu o rôznych ideológiách a ich dôsledkoch.

Členské štáty by mali zabezpečiť, aby boli trestné činy z nenávisti voči LGBTIQ+ osobám vyšetrované a páchatelia týchto činov stíhaní, vrátane podnecovania nenávisti na internete.

Pridať nenávistný jazyk do zoznamu trestných činov EÚ

EÚ by mala začať kampane proti naratívom zameraným proti LGBTIQ+ osobám a financovať programy na podporu miestnych organizácií a občianskych iniciatív s cieľom pomôcť rozvíjať „schopnosť obyvateľstva odolávať pravicovému extrémizmu“. Poslanci Európskeho parlamentu tiež vyzvali Radu, aby rozšírila zoznam trestných činov EÚ o prejavy a trestné činy z nenávisti, a vyzvali Maďarsko a Poľsko, aby prestali blokovať prijatie tohto rozhodnutia.

Reakcie slovenských poslancov

Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Nie je náhoda, že obeťami hrôzostrašnej dvojitej vraždy boli práve LGBTI+ ľudia Juraj a Matúš. Činy vždy predchádzajú slová. Nenávistní vrahovia si vyberajú nevinné obete práve zo skupín ľudí, proti ktorým sa šíri zlo a spoločnosť sa ich nezastáva. LGBTI+ ľudia sa právom necítia v našej spoločnosti v bezpečí. V Európskom parlamente dnes preto diskutujeme o spoločnom vyhlásení, že štvavá rétorika voči LGBTI+ ľuďom nepatrí do Európy a verejne činné osoby s ňou musia prestať. Pre bezpečnosť každého z nás musíme držať spolu a vždy sa ozvať voči ľuďom, ktorí šíria nenávisť vo verejnom priestore. Zároveň je čas zasadiť sa za skutočnú ochranu a rovnosť ľudí z LGBTI+ komunity na Slovensku.“

Robert Hajšel (S&D, SK) uviedol: „Vražda dvoch mladých ľudí na Slovensku, ktorú nestačí iba odsúdiť, otriasla všetkými tolerantnými ľuďmi a je ďalším z dôkazov narastajúceho napätia a nenávisti v spoločnosti. Dovoľte mi preto aj touto cestou vyjadriť súcit s rodinami obetí. Takýto čin musí byť dôkladne vyšetrený najmä kvôli silnému podozreniu, že išlo o ideologicky motivovaný útok. Každý občan našej republiky by sa mal cítiť bezpečne a mal by byť akceptovaný, a to bez rozdielu pôvodu, farby pleti, náboženského vyznania alebo sexuálnej orientácie. V európskom kontexte to žiaľ nie je ojedinelý prípad, na Slovensku však doteraz k takýmto excesom nedochádzalo. Bohužiaľ, viaceré výroky, ako aj konkrétne legislatívne snahy smerujúce dokonca k okliešteniu už existujúcich práv žien a sexuálnych menšín zo strany viacerých predstaviteľov vládnej koalície sú ďaleko od toho, že by zlepšovali postavenie LGBTI+ komunity na Slovensku a tým aj posilňovali pozitívne vnímanie Slovenska ako tolerantnej spoločnosti. Zabráňme tomu, aby aj v dôsledku tejto tragédie sa ďalej šírila nenávisť a zastavme delenie ľudí na dobrých a zlých takmer pri každej citlivej téme. Uprednostňujme dialóg.“

Viac..  Grécko chce splatiť krajinám eurozóny tento rok do 5 mld. eur

Martin Hojsík (RE, SK) uviedol: „Nie ste v tom sami. Budete v bezpečí a rovnoprávni. To, by mal byť odkaz všetkých politikov a političiek smerom ku LGBTI+ ľuďom. Teroristický útok motivovaný nenávisťou voči sexuálnej menšine si vyžiadal život dvoch mladých ľudí, Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča. Ich mená nemôžeme zabudnúť. Nebol to však len útok na dvoch ľudí, ale bol to útok na základné hodnoty rovnosti, na ktorých je naša spoločnosť postavená.

Nenávisť sa roky šírila slovenskou spoločnosťou, a to nielen na internete, ale aj v parlamente či cirkvi. Už dávno sme na Slovensku mali mať uzákonené životné partnerstvá pre všetkých, ako jeden zo základných krokov pre zrovnoprávnenie LGBTI+ ľudí. Lebo rovnosť ľudia nenadobúdajú, ale rovní sme každá a každý, a to bez ohľadu na sexuálnu orientáciu, či rodovú identitu a identifikáciu. Čaká nás ešte dlhá cesta ku rovnosti a rešpektu. No verím, že sa na ňu teraz už odvážne vydáme.“

Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: „Odsudzujem prejavy nenávisti a netolerancie voči ľuďom, ktorí sú súčasťou LGBTIQ komunity a chcem im vyslať signál, že v tomto môžu rátať s mojou podporou.“

Peter Pollák (EPP, SK) uviedol: „Vrah zo Slovenska je príkladom toho, ako mnohí dokázali tolerovať a podceňovať nenávisť voči Židom, LGBT či Rómom. Ak by tento vrah velebil Bin Ládina, dávno by bol v base. No keďže jeho idolom bol len Hitler či Breivik, všetci to prehliadali. Skončilo to teroristickým činom, masakrom dvoch ľudí v centre Bratislavy. Ako je možné, že keď sa niekto vyhráža menšinám smrťou, tak hovoríme, že je to sloboda slova. Nenávisť voči inakosti, Rómom, Židom, či LGBT, nie je sloboda slova.“

Miroslav Radačovský (NI, SK) uviedol: „Predovšetkým chcem vysloviť hlbokú sústrasť obetiam streľby v Bratislave ako aj celej komunite LGBTIQ+ . Prajem LGBTIQ+ na Slovensku ale aj na celom svete nekonfliktný komfortný osobný i rodinný život. Môj osobný názor na problém rasizmu, homofóbie, je jasne vyjadrený v bode 5 v základných priorít strany Slovenský PATRIOT, ktorej som predsedom a tento znie: Boj proti všetkým formám extrémizmu a hnutiam smerujúcim k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd.“

Ivan Štefanec (EPP, SK) uviedol: „Akákoľvek chladnokrvná vražda ľudí, ktorej dôvodom je ich pôvod, farba pleti, náboženstvo, sexuálna orientácia, politický názor, či spoločenské zaradenie, si zaslúži hlboké opovrhnutie spoločnosťou. 19-ročný páchateľ, ktorý obdivoval šialenca Breivika, či nacistických pohlavárov, svoj útok plánoval aj na židovskú komunitu a konzervatívneho premiéra Slovenskej republiky. Extrémisti sú nebezpečenstvom pre každú komunitu, ktorá svoju budúcnosť spája s demokraticky fungujúcim štátom.“

Michal Wiezik (RE, SK) uviedol: „V Bratislave zabíjala nenávisť. A takej nenávisti sa treba postaviť. Celá Európa sa na nás tento týždeň pozerá a čaká na reakciu našich politikov. V Európskom parlamente ako vždy stojíme na strane ľudských práv, preto mimo iného vyzývame na skoncovanie s jazykom nenávisti voči LGBTI ľuďom a na dôsledné postihovanie tých, ktorí takúto nenávisť šíria. Slová totiž majú svoju váhu.“

O mam

Odporúčame pozrieť

Martin Hojsík: Je neprípustné, že upierame právo na oficiálne uznaný vzťah homosexuálnym párom

„Je neprípustné, že upierame právo na oficiálne uznaný vzťah homosexuálnym párom. Prináša to praktické problémy, …

Consent choices