Margrethe Vestager, výkonná podpredsedníčka Európskej komisie. PHOTO: © European Union 2023

Vestagerová dočasne opúšťa eurokomisiu, chce šéfovať Európskej investičnej banke

Výkonná podpredsedníčka Európskej komisie (EK) Margrethe Vestagerová informovala v utorok večer predsedníčku exekutívy EÚ Ursulu von der Leyenovú o tom, že dánska vláda sa ju rozhodla nominovať ako kandidátku na pozíciu predsedníčky riadiaceho výboru Európskej investičnej banky (EIB). Na obdobie trvania kampane preto požiadala o neplatené voľno, informuje spravodajca TASR.

Von der Leyenová v oficiálnom vyhlásení uviedla, že udeľuje Vestagerovej požadované voľno; zdôraznila tiež, že aj počas tohto obdobia sa na ňu budú vzťahovať príslušné ustanovenia zmlúv a kódexu správania pre členov eurokomisie. Vestagerovej kompetencie si počas jej neprítomnosti rozdelia jej kolegovia: podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová (program Európa pripravená na digitálny vek) a eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders (portfólio pokrývajúce hospodársku súťaž).

Viac..  Europoslanci schválili podporu obchodu pre Ukrajinu aj ochranu poľnohospodárom EÚ

Von der Leyenová sa zároveň rozhodla dočasne prideliť zodpovednosť za oblasť inovácií a výskumu podpredsedovi EK Margaritasovi Schinasovi, kým nebude vymenovaný nový člen euroomisie, ktorý nahradí bývalú bulharskú eurokomisárku Mariju Gabrielovú. Komisia o týchto dočasných zmenách informovala aj Európsky parlament a Radu EÚ (členské štáty).

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

simecka

Šimečka: Európska Komisia varuje Fica a Pellegriniho pred ovládnutím Protimonopolného úradu a hrozí sankciami, prišlo na naše slová

BRATISLAVA – Výkonná podpredsedníčka Európskej Komisie Margrethe Vestager v závere týždňa oficiálnym listom upozornila Roberta …

Consent choices