Robert Hajšel, europoslanec /SD/. PHOTO: FB RH.

Robert Hajšel: Vyslanie vojsk zo štátov EÚ na Ukrajinu zatiaľ nehrozí, ale uvažuje sa o nákupe zbraní od tretích štátov

V Európskej únii je dohoda o tom, že v rámci vojenskej pomoci môže členský štát pomôcť Ukrajine takým spôsobom, ktorý uzná za vhodný. Ako vieme, slovenská vláda sa rozhodla nedodávať zbrane zo svojich štátnych skladov, ale umožnila dodávky zbraní a najmä munície z dielne súkromných firiem.

Medzi jednotlivými štátmi únie sú samozrejme také, ktoré volajú po dodávkach oveľa agresívnejších zbraňových systémov, ktoré by podľa nich mohli zaistiť prelom vo vojne. Mnohí o tom pochybujú, a tak situácia v únii nie je jednoznačná. Napríklad Francúzsko dodalo aj rakety s plochou dráhou letu, zatiaľ čo Nemecko sa naďalej zdráha poslať Ukrajine rakety dlhého doletu.
Slovensko za minulej vlády dodalo vlastné stíhačky (Mig 29) a systémy protivzdušnej obrany (S-300) a keďže stále nedisponuje novými štíhačkami a už na svojom území nemá ani dočasne dodané Patrioty, naša obranyschopnosť je dnes do značnej miery závislá od našich spojencov.

Celkovo sa ale obávam, že to, čo štáty únie sú ochotné a schopné dodať a nakoniec aj dodajú, aj keď zvýšia výrobu zbraní a munície, príliš nemôže zvrátiť situáciu vo vojne. Ešte smutnejšie je, že napriek už starým sľubom vrcholných predstaviteľov EÚ nedostala Ukrajina ani Úniou dávno sľúbený milión nábojov.

Na včerajšom summite vybraných štátov v Paríži sa podľa francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona nepodarilo dosiahnuť dohodu o vyslaní vojakov z členských štátov únie a NATO a Nemecko nasadenie svojich vojakov na Ukrajinu rázne odmietlo, pričom zdržanlivé ostali aj ďalšie štáty.

V tomto svetle vyhlásenia slovenského premiéra Roberta Fica o tom, že Slovensko nepošle svojich vojakov na Ukrajinu určite nevybočujú z postojov množstva iných členských štátov.

Viac..  Lucia Yar: Ak si niekto myslí, že zastavením dodávok zbraní Ukrajine sa vojna skončí, tak sa veľmi mýli

Obávam sa, že vyslanie pozemných vojsk na Ukrajinu štátmi NATO by naozaj bolo veľmi vážnym eskalačným momentom a viedlo by k priamemu vojenskému konfliktu s Ruskom, čomu ale tak Európska únia, ako aj USA a tým aj NATO chcú určite zabrániť. Samozrejme aj ja osobne som tiež proti takémuto kroku.

Ako ale ukazujú rokovania nielen v Paríži, ale aj na iných úrovniach, pravdepodobne dochádza k vytváraniu akýchsi koalícií štátov na dodávky kapacít v oblasti delostrelectva, odmínovania alebo protivzdušnej obrany. Ale tu ide skôr o partikulárne a bilaterálne dohody.
Na oficiálnej úrovni EÚ sa skôr pracuje na mechanizme spoločného nákupu zbraní pre Ukrajinu z tretích štátov, pričom šéfka komisie Ursula von der Leyenová nám dnes v europarlamente oprášila nápad použitia zmrazených ruských aktív na tento účel, čo je ale stále veľmi spornou otázkou z právneho hľadiska, ale aj kvôli imidžu únie v očiach iných štátov, ktoré držia svoje aktíva na území EÚ.

Robert Hajšel, europoslanec /SD/.

O red

Odporúčame pozrieť

Veronika Cifrová Ostrihoňová: Je výhodou, že nový eurokomisár pre obranu pochádza z Litvy

Väčšia vojenská podpora pre Ukrajinu uprostred zapojenia Číny a Severnej Kórey • Zapojenie Pchjongjangu a …

Consent choices