EÚ a Ukrajina, solidarita. Vlajky EÚ. PHOTO: © European Union 2022

EÚ sa dohodla na deviatom balíku sankcií proti Rusku

Európska komisia víta, že Rada prijala deviaty balík tvrdých sankcií proti Rusku za jeho agresiu voči Ukrajine. Urobila tak v reakcii na pokračujúcu eskaláciu konfliktu zo strany Ruska a jeho nezákonnú vojnu proti Ukrajine, najmä preto, že Rusko úmyselne útočí na civilistov a civilnú infraštruktúru a snaží sa krajinu paralyzovať na začiatku zimy.

Tento balík dopĺňa úplný zákaz dovozu ruskej ropy prepravovanej po mori do EÚ a globálne zastropovanie cien ropy dohodnuté s partnermi skupiny G7, ktoré sa uplatňujú od 5. decembra.

Balík obsahuje tieto konkrétne prvky:

Rozšírenie sankčných zoznamov

EÚ doplnila do svojho zoznamu osôb, na ktoré sa vzťahuje zmrazenie aktív, takmer 200 ďalších osôb a subjektov. Patria sem okrem iného ruské ozbrojené sily, ako aj ich jednotliví príslušníci, a podniky pôsobiace v obrannom priemysle, poslanci Štátnej dumy a Rady federácie, ministri, ruské zastupujúce orgány na okupovaných územiach Ukrajiny a politické strany. V tomto zozname figurujú kľúčové postavy, ktoré stoja za brutálnymi a úmyselnými ruskými raketovými útokmi proti civilistom, únosmi ukrajinských detí do Ruska a rozkrádaním ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov.

Ďalšie zákazy vývozu z EÚ

Na citlivé technológie dvojakého použitia a pokročilé technológie, ktoré by mohli napomôcť posilneniu vojenskej spôsobilosti Ruska a jeho technologických možností, sa uvalili nové vývozné obmedzenia. Patria k nim bezpilotné lietadlá, maskovacia výstroj, dodatočné chemické/biologické vybavenie, látky na potláčanie nepokojov a ďalšie elektronické komponenty, ktoré sa našli v ruských vojenských systémoch na bojisku.

Najstriktnejšie vývozné obmedzenia sa ďalej rozširujú na 168 ďalších ruských subjektov úzko prepojených s ruským vojensko-priemyselným komplexom v snahe znemožniť im v prístup k citlivým položkám s dvojakým použitím a vyspelými technológiami. Sankcie sa tak celkovo dotknú 410 subjektov. Rozhodnutie bolo prijaté v úzkej spolupráci s našimi partnermi a vzťahuje sa na subjekty, ktoré sú koncovými používateľmi vojenského vybavenia a pôsobia v rôznych odvetviach, napríklad v aeronautike.

Nové zákazy vývozu postihnú ďalší priemyselný tovar a technológie, ako sú hračkárske drony, resp. voľnočasové drony, zložité generátory, prenosné počítače a počítačové komponenty, tlačené obvody, rádionavigačné systémy, rádiové prístroje na diaľkové ovládanie, letecké motory a časti motorov, kamery a šošovky.

Viac..  Ivan Štefanec: Súčasné Rusko je teroristický štát

V dôsledku zavedenia zákazu prieskumu trhu a verejnej mienky, služieb technického testovania a analýz a reklamných služieb sa ešte viac rozširuje škála služieb, ktoré už nie je možné Rusku poskytovať.

Ďalšie zákazy transakcií pre ruské banky

V snahe o výraznejšie priškrtenie Putinových finančných zdrojov sa sankcie uvalili na ďalšie tri ruské banky a zahŕňajú úplný zákaz transakcií s Ruskou bankou regionálneho rozvoja.

Ďalšie zákazy týkajúce sa ruských médií

Sankcie sa dotkli štyroch ďalších ruských mediálnych kanálov v EÚ.

Odrezanie Ruska od prístupu k bezpilotným lietadlám

Priamy vývoz bezpilotných strojov do Ruska a vývoz do akýchkoľvek tretích krajín, ako napr. Irán, v prípade ktorých existuje podozrenie, že sa budú používať v Rusku, je po novom obmedzený.

Ďalšie hospodárske opatrenia proti ruskému energetickému a ťažobnému odvetviu

Okrem už existujúceho zákazu investícií do energetického sektora v Rusku budú zakázané aj nové investície EÚ do ruského ťažobného odvetvia, s výnimkou určitých surovín.

Ďalšie informácie

Sankcie EÚ voči Rusku sú preukázateľne účinné. Zasahujú schopnosť Ruska vyrábať nové zbrane a opravovať tie existujúce a zároveň mu sťažujú prepravu materiálu.

Pokračujúca agresia Ruska má zjavné geopolitické, hospodárske a finančné dôsledky, keďže vojna narušila globálne trhy s komoditami, najmä s agropotravinárskymi výrobkami a energiou. EÚ sa naďalej usiluje zaistiť, aby jej sankcie nemali vplyv na vývoz energie a agropotravinárskych výrobkov z Ruska do tretích krajín.

Európska komisia ako strážkyňa zmlúv monitoruje presadzovanie sankcií EÚ v celej Únii. EÚ je jednotná v solidarite s Ukrajinou a spolu so svojimi medzinárodnými partnermi bude Ukrajinu a jej občanov naďalej podporovať, a to aj ďalšou politickou, finančnou a humanitárnou pomocou.

O mam

Odporúčame pozrieť

Macron: Orbánova cesta do Ruska a Číny bola legitímna, ale nie v mene EÚ

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v noci na piatok (SELČ) vo Washingtone vyhlásil, že Viktor Orbán …

Consent choices